به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه، بیستم اردیبهشت 1401، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 571 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 539 هزار و 527 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن بورس با رشد 2 هزار و 76 واحدی در سطح 428 هزار و 868 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 5 واحد پائین آمد و در سطح 21 هزار و 89 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 378 نماد رشد قیمت داشتند و 239 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 61 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 39 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

جریان پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 90 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خکاوه (شرکت سایپا دیزل) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 24 میلیارد تومان بود. پس از خکاوه، نمادهای تاپیکو (شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فملی»، «کچاد» و «شپدیس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شبریز»، «کگل» و «زپارس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «هرمز» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «بپاس» و «فزر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، فزر و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

روز سبز کوچکترها

روز سه‌شنبه قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌های «محصولات غذایی» و «کشاورزی و دامپروری» افزایش یافت و یکپارچه سبزپوش شدند. این دو گروه بیشترین ورود پول حقیقی را نیز داشتند. ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی گروه کشاورزی و دامپروری 94 میلیارد تومان بود و 29 میلیارد تومان پول حقیقی نیز وارد نمادهای گروه محصولات غذایی شد. 

افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7هزار و 24 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 160 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 18 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 544 میلیارد تومان رسید.

صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 1.4 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 2 درصد افت کرد و در رقم 673 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) با صف‌ خرید 222 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از آسیاتک، نمادهای شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) و شپاکسا (شرکت پاکسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

همچینن بیشترین صف فروش به نماد سشمال (شرکت سیمان شمال) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای ومعلم و دروز صف فروش داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس