به گزارش اکوایران، سقوط آزاد قیمتی در بازار آهن و فولاد چین با شدت ادامه دارد. افول بخش ساخت‌وساز در چین با کاهش تقاضا برای فولاد عامل اصلی این عقبگرد قیمتی است. در روز ابتدایی هفته جاری یعنی دوشنبه بیستم ژوئن بهای بیلت تانگشان با افت نرخ 8.4 درصدی روبرو شد و تا کف کانال 3830 یوآن عقب نشست. به این ترتیب همچنان سیگنال‌های منفی از تقاضای فولاد در چین در این بازار جولان می‌دهد.

سقوط سنگ‌آهن تا مرز 110 دلار

افت تقاضا برای فولاد در چین باعث شد تا قیمت سنگ آهن حمل شده از طریق دریا هم در روز گذشته همچنان کاهشی باشد. تجار چینی برای جذب مشتری و فروش سنگ آهن، چوب حراج به محصولات خود زده‌اند؛ به‌نحوی که بهای هر تن سنگ آهن معیار پلتس یعنی سنگ آهن عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی چین در روز ۲۰ ژوئن نسبت به روز جمعه هفدهم این ماه با کاهش ۹ دلار و ۸۰ سنت به عدد ۱۱۲ دلار و ۳۵ سنت به ازای هر تن رسید. با توجه به وضعیت نامطلوب تقاضا برای سنگ‌آهن احتمال استمرار این روند کاهش قیمت در این بازار وجود دارد.

فولادسازان چینی می‌گویند در شرایط کنونی تولید بیشتر به مفهوم زیان بیشتر است. زیان‌ده شدن فولادسازان چینی ریسک توقف تولید را مطرح کرده که این موضوع به کاهش تقاضا برای سنگ‌آهن دامن زده و زمینه عقبگرد قیمتی در این بازار را فراهم می‌کند.

افول تقاضا برای فولاد در چین باعث شد تا بهای زغال سنگ سی اف آر چین هم وارد مسیر کاهشی نرخ شود. به گزارش پلتس پریمیوم زغال سنگ فوب استرالیا که به مقصد بنادر چین ارسال می‌شود در روز ابتدایی این هفته با کاهش یک و نیم  دلاری به ازای هر تن مواجه شد؛ اما وضعیت برای زغال سنگ سی اف ار چین به مراتب منفی‌تر بود، به نحوی که پرمیوم این محصول کاهش ۱۰ دلار به ازای در هر تن را تجربه کرد.

زغال‌سنگ داخلی چین نیز از سکه افتاده است، به نحوی که هر تن زغال‌سنگ در بازار داخلی این کشور ظرف یک روز کاهشی 405 یوآنی در هر تن داشت و قیمت‌ها نسبت به هفته قبل در سطوح بسیار کمتری قرار گرفت.

فولاد ترکیه در مسیر ارزانی

از بازار قراضه فولادی ترکیه هم خبر می‌رسد که همچنان جریان کاهشی در این بخش ادامه دارد. سقوط نرخ قراضه وارداتی به ترکیه در روزهای گذشته به میزانی جدی بود که بر نرخ محصولات فولادی ترکیه نیز اثرگذار شده است. متقاضیان محصولات فولادی ترکیه از فرصت کاهش بهای قراضه استفاده کرده و درصدد هستند تا محصولات فولادی این کشور را با نرخی کمتر خریداری کنند.

بنا به منابع پلتس در ترکیه پریمیوم قراضه آهن در این کشور ظرف روز بیستم ژوئن به عدد دوازده و نیم دلار به ازای هر تن سقوط کرد که این رقم کمترین نرخ پریمیوم آن پس از نوامبر 2020 بود.