به گزارش اکوایران سنگ‌آهن کانال 100 دلاری را در آخرین روز از هفته منتهی به روز جمعه پانزدهم جولای از دست داد. کاهش سرعت رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با ایجاد جریان کاهش تقاضا در بازارهای کالایی به قرمزپوشی اغلب کامودیتی‌ها در روز جمعه پانزدهم جولای منجر شد و به این ترتیب هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین نیز با قیمت 96 دلار و 60 سنت به فروش رفت.

سقوط سنگ‌آهن با افزایش موجودی محصولات فولادی

به گزارش پلتس افول بخش ساخت‌وساز در چین با کاهش تقاضا برای فولاد در کاهش رشد اقتصادی چین موثر بوده است. به گفته بعضی از منابع، انباشت بیش از ۱۳۰ میلیون تن از محصولات فولادی در بنادر چین و کاهش تقاضای مصرف کنندگان نهایی فولاد چین، همگی باعث شده‌اند تا تقاضا در بازار سنگ آهن دریایی کم شود و این محصول در مسیر افت نرخ باشد.

زغال‌سنگ از سکه افتاد

در روز پایانی هفته بهای زغال‌سنگ کک‌شو استرالیا فوب این کشور بدون تغییر 237 دلار و 50 سنت باقی ماند؛ این در حالی بود که نرخ همین زغال‌سنگ تحویل بنادر چین به دلیل جریان کاهش تقاضا در این کشور با افت روزانه یک دلاری با قیمت 350 دلار به ازای هر تن معامله شد.

اگرچه تغییر بهای زغال‌سنگ در روز پایانی هفته محدود بود، اما این محصول فوب استرالیا و سی‌آف‌آر چین ظرف یک هفته اخیر کاهشی کاهشی حدود  8 درصدی داشت. بدبینی به آینده تقاضا در بخش فولاد چین با توجه به انتشار داده‌های رشد اقتصادی چین و تضعیف بخش مسکن این کشور مهم‌ترین عامل از سکه افتادن این بازار است.

قراضه ترکیه تا چه نرخی عقب‌نشینی قیمتی دارد؟

جریان قیمتی در بازار قراضه آهن ترکیه هم در روز 15 جولای کاهشی بود؛ افزایش حجم محموله‌های وارداتی به این کشور عامل این افت نرخ بود. به گزارش پلتس بهای قراضه آهن وارداتی به ترکیه در روز پایانی هفته جاری با کاهش 2 دلار و 5سنتی به ازای هر تن به 407 دلار و 50 سنت رسید. برخی کارشناسان احتمال 400 دلاری شدن قراضه در کوتاه مدت را می‌دهند؛ فولادسازان و تجار ترکیه‌ای برای خرید قراضه به سراغ کشورهای حوزه بالتیک و انگلیس رفته‌اند و قراضه این مناطق را با خرید از آمریکا جایگزین کرده‌اند، کاهش هزینه حمل از این مناطق نسبت به ایالات متحده آمریکا اجازه افت نرخ بیشتر قراضه را می‌دهد.