به گزارش اکوایران، بازگشت قیمتی سنگ‌آهن به کانال 100 دلار دوامی نداشت؛ پایین ماندن تقاضا برای فولاد در بازار داخلی چین با وجود وعده دولت این کشور به‌منظور حمایت از بخش مسکن زمینه افت نرخ در بازار سنگ‌آهن را فراهم کرد. به این ترتیب کاهش تقاضا برای خرید سنگ‌آهن دریایی وارداتی به چین باعث شد تا هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی چین معیار پلتس با نرخ 96 دلار و 45 سنت در روز 19 جولای مورد معامله قرار گیرد.

فروش سنگ‌آهن منوط به ارائه تخفیف شد

منابع پلتس از افزایش ارائه تخفیف برای فروش برخی محموله‌های سنگ‌آهن واردانی چین خبر می‌دهند؛ میزان فعلی این تخفیف‌ها در محدوده 50 سنت به ازای هر تن قرار دارد. همچنین گفته می‌شود کاهش تقاضا برای فولاد و تیره و تار شدن چشم‌انداز تقاضا برای محصولات فولادی ساختمانی باعث شده تا برخی فولادساازن محصولات خود را در فروش بلند مدت با تخفیفی یک تا یک و نیم دلاری به فروش برسانند.

در این شرایط برخی تحلیلگران بازار آهن و فولاد پیش‌بینی می‌کنند که تقاضای پایین برای سنگ‌آهن تا ماه آگوست ادامه یابد، اما وضعیت در ماه سپتامبر با بازگشت تقاضای فصلی بهبود یابد. در این فصل از سال چین با باران‌های موسمی روبرو بوده و این موضوع نیز مانعی در مقابل فعالیت‌های ساخت‌وساز است و به این ترتیب تقاضای مصرفی تحت فشار کاهشی قرار دارد.

زغال‌سنگ کاهشی ماند

همراستا با افول بازار فولاد چین، بهای زغال‌سنگ کک‌شو وارداتی این کشور نیز همچنان کاهشی مانند؛ به این ترتیب هر تن زغال‌سنگ سی‌اف‌آر چین با کاهش 2 دلاری در هر تن با نرخ 346 دلار معامله شد. به گزارش پلتس وضعیت نامساعد بازار فولاد در چین باعث شده تا تجار و فولادسازان در خرید زغال‌سنگ تردید کنند. البته در این شرایط هم زمزمه‌هایی از احتمال بازگشت قیمتی در بازار فولاد چین به گوش می‌رسد اما همچنان جریان کاهشی در این بازار غلبه دارد. با این وجود در روز گذشته وضعیت برای زغال‌سنگ کک‌شو فوب استرالیا در روز 19 جولای تا حدی بهتر بود و این محصول با افزایش 50 سنتی با نرخ 230 دلار به ازای هر تن معامله شد.

قراضه ترکیه تحت فشار افول تقاضای محصولات فولادی

نشریه پلتس در بخش گزارش از بازار قراضه فولادی نیز از افزایش فعالیت در این بازار خبر داد اما عنوان کرد که قراضه وراداتی به ترکیه در روز 19 جولای به روال روز قبل در مسیر افت قیمت قدم برمی‌دارد. کاهش تقاضا برای محصولات فولادی ترکیه عامل افت ناگهانی تقاضا برای قراضه وارداتی به این کشور است و تا زمانی که این موضوع ادامه داشته باشد کاهش بهای قراضه آهن وارداتی ترکیه ادامه پیدا می‌کند.