به گزارش اکوایران، قیمت زغال سنگ  آسیا فوب استرالیا به قیمت بی سابقه خود در یک سال اخیر، یعنی کمتر از ۲۰۰ دلار رسید. بنا به گزارش پلتس؛ در دومین روز از هفته جاری زغال سنگ فوب استرالیا با کاهش ۲۱ دلار و ۵۰ سنتی با نرخ ۱۹۹ دلار و ۵۰ سنت معامله شد.

سقوط قیمتی زغال ادامه دار می‌شود!

کاهش تقاضا برای فولاد در سطح جهانی و آشفتگی بازار زغال‌سنگ داخلی چین از مهم‌ترین دلایل سقوط بهای زغال‌سنگ فوب استرالیا به کف کانال قیمتی خود ظرف یک سال اخیر است. زغال‌سنگ کک‌شو، سی‌اف‌آر چین نیز از سیگنال‌های کاهش نرخ در امان نماند و با افتی 4 درصدی به ۳۱۵ دلار به ازای هر تن در روز سه‌شنبه 26 جولای رسید. تضعیف تقاضا برای زغال‌سنگ کک‌شو از سوی بازرگانان چینی باعث شده تا واحدهای کک‌سازی دیگر تمایلی به تولید این محصول نداشته باشند. یک تاجر هندی نیز به پلتس گفت: در شرایط کنونی و با توجه به نرخ‌های فعلی تبدیل زغال‌سنگ کک‌شو به زغال‌سنگ حرارتی به صرفه‌تر خواهد بود و احتمالا از این پس برخی واحدها به این سمت خواهند رفت.

سنگ‌آهن در مسیر رشد

برخلاف روند کاهشی ایجاد شده در بازار زغال‌سنگ، وضعیت برای سنگ‌آهنی‌ها رو به بهبود گذاشته است؛ بهای هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۲ درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین معیار پلتس در روز 26 جولای رشدی 7.4 درصدی داشت و تا 111 دلار و 70 سنت اوج گرفت. خبرهایی مبنی بر از سرگیری تولید فولاد در چین منتشر شد و این اخبار از رشد بهای سنگ‌آهن حمایت کرد. به گزارش منابع پلتس بالاخره پس از چندین روز میزان نقدینگی وارد شده به بازار سنگ‌آهن وارداتی چین افزایشی شد.

اگرچه ظرف روزهای اخیر بهای سنگ‌آهن با بهبود چشم‌انداز تقاضا برای فولاد رو به افزایش گذاشته، اما برخی فعالان این بازار بر این باورند که رشد تقاضا در بازار محصولات نهایی فولادی بعید به نظر می‌رسد و بیشتر جنبه روانی دارد. بنابراین با گذشت زمان و مشخص شدن وضعیت بغرنج بازار محصولات فولادی در چین باید مجدد منتظر عقبگرد قیمتی در بخش فولاد و در ادامه سنگ‌آهن بود.

اگرچه وضعیت بازار فولادهای ساختمانی در چین رو به افول گذاشته، اما وضعیت در بخش ورق فولادی به مراتب بهتر است. سالانه بر تعداد مسافرانی که در چین با اتومبیل شخصی خود سفر می‌کنند افزوده می‌شود که این موضوع با رشد تقاضا برای خودروی شخصی زمینه رشد مصرف ورق فولادی در چین را مهیا کرده است. دولت چین در سال‌های اخیر از مالیات بنزین کاسته و این موضوع نیز در افزایش خرید خودروی شخصی در این کشور افزوده است. اگرچه روند تقاضا برای ورق‌های فولادی در چین همچنان افزایشی است اما این رشد تقاضا به میزانی نبوده که بتواند باعث افزایش قیمت فولاد در این کشور شود.

افزایش ثبت سفارش، قراضه ترکیه را ارزان کرد

پلتس در گزارش خود از روند معاملات بازار آهن و فولاد به ادامه روند کاهش  قیمت در بازار قراضه آهن وارداتی ترکیه خبر داد. پریمیوم قراضه وارداتی به ترکیه در روز 26 جولای کاهشی 8 دلاری داشت و این محصول با نرخ 359 دلار و 50 سنت به فروش رفت. برخی منابع کاهش بهای قراضه وارداتی به ترکیه ظرف روزهای اخیر را ناشی از افزایش سفارش‌های خرید قراضه از سوی شرکت بن لوکس ترکیه از مبدا آمریکا عنوان می‌کنند.

ترکیه سالانه حدود 30 میلیون تن مصرف قراضه آهن دارد که از این مقدار تنها یک چهارم آن از منابع داخلی تامین شده و مابقی از طریق واردات تهیه می‌شود.