به گزارش اکوایران، سنگ آهن آسیا در دومین روز از ماه اوت به ثبات قیمتی رسید. بنا به گزارش پلتس قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در روز سه شنبه دوم اوت با افزایش ۴۰ سنتی با نرخ ۱۱۳ دلار و ۳۰ سنت به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت.

بنا به گفته یک تاجر بین المللی؛ پیشنهادات فروش زیادی برای سنگ‌آهن وجود دارد اما علاقه‌ای برای خرید از سوی متقاضیان به چشم نمی خورد. بنا به گفته فعالان این بازار، میان تقاضا در بازار اولیه و ثانویه سنگ‌آهن ناهمخوانی بارزی به چشم می‌خورد. در حالی که خبری از تمایل به خرید در معاملات با تحویل فیزیکی وجود ندارد، تقاضای نسبتا بهتری در معاملات آتی سنگ‌آهن وجود دارد.  

استرالیا جای کانادا و آمریکا را در بازار زغال‌سنگ چین می‌گیرد؟

پلتس در گزارش خود از روند معاملات بازار آهن و فولاد در روز دوم اوت به استمرار روند کاهش نرخ در زغال‌سنگ آسیا اشاره کرد. این افت نرخ شامل زغال‌سنگ فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین می‌شود؛ به نحوی که بهای هر تن زغال‌سنگ فوب استرالیا در این روز با کاهش 50 سنتی به 188 دلار رسید، در عین حال در این روز زغال‌سنگ سی‌اف‌آر چین نیز کاهش نرخی 2 دلاری داشت و با نرخ 297 دلار به ازای هر تن معامله شد. با وجود کاهش بهای زغال‌سنگ کک‌شو، اما همچنان متقاضیان این محصول در خریدهای خود جانب احتیاط را دارند.

یک تاجر چینی در خصوص استمرار روند کاهش نرخ زغال‌سنگ کک‌شو به پلتس گفت: اگرچه بهای فولاد در روزهای اخیر افزایش یافته اما این رشد نرخ با افزایش بهای سنگ‌آهن سرشکن شده و دیگر جایی برای بهبود قیمتی در بازار زغال‌سنگ باقی نگذاشته است.

در این شرایط متقاضیان زغال‌سنگ وارداتی به چین در خرید محموله‌های آمریکا و کانادا دست به عصا عمل می‌کنند زیرا منتظر برداشته شدن ممنوعیت‌های غیر رسمی از سوی دولت چین برای خرید زغال سنگ استرالیا هستند.

تردید نسبت به بهبود روابط تجاری میان چین و استرالیا باعث شده تا متقاضیان زغال‌سنگ عملکردی محتاطانه اخد کنند. هزینه حمل دریایی زغال‌سنگ از استرالیا به چین کمتر از هزینه حمل از کانادا و آمریکا بوده و بنابراین تجار چینی خرید از منابع استرالیایی را ترجیح می‌دهند. البته برخی تجار بر این باورند که با توجه به افول فولادسازی در چین بعید است که در کوتاه مدت رشد قیمتی در این بازار رقم بخورد.

اجتناب از فروش قراضه

بهای قراضه آهن وارداتی ترکیه در دوم اوت افزایشی شد؛ بنا به گزارش پلتس ترکیه پریمیوم قراضه آهن با افزایش ۴ دلار و ۵۰ سنت نسبت به روز قبل یعنی دوشنبه اول اوت، توانست خود را به بهای ۳۵۰ دلار به ازای هر تن برساند. بنا به گفته فعالان بازار، این افزایش قیمت بیشتر به دلیل محدودیت‌های بارگیری و جمع‌آوری قراضه آهن از سوی کشورهای اروپایی رقم خورده است.

در عین حال برخی منابع بر این باورند که افت نرخ قراضه باعث شده تا دارندگان این محصول تمایلی به فروش نداشته باشند و تصمیم به دپو و نگهداری محصول کنند تا قیمت‌ها در میان مدت رشد کند. به هر ترتیب کاهش ورودی قراضه آهن باعث شده تا نرخ این محصول در بازار ترکیه افزایشی شود.