به گزارش اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد بالا آمد. روند صعودی شاخص ادامه دار بود اما در نیم ساعت پایانی سمت عرضه بازار تقویت شد و شاخص تا مرز یک میلیون و 450 هزار واحد پائین آمد. در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 7 هزار و 671 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 450 هزار و 45 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات امروز 2 هزار و 78  واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 410 هزار و 327 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 69 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 390 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 303 نماد رشد قیمت داشتند و 313 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 49 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 51 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 136 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 30 میلیارد تومان بود. پس از های وب، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و خساپا (شرکت سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. نمادهای وبملت، تاصیکو و وبصادر نیز در رتبه‌های بعدی بودند. 

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد شپدیس اختصاص داشت. پس از شپدیس، نمادهای فزر، استقلال، دسبحا و شبندر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز اغلب نمادهای پالایشی و نفتی سبزپوش بودند و نمادهای خودرویی و بانکی ریزش قیمت داشتند. نمادهای «شپدیس»، «کچاد» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «خساپا»، «وبملت»، «وتجارت»، «وبصادر» و «خودرو» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شراز» و «زاگرس» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دماوند»، «غصینو» و «فغدیر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 23 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته کاهش یافت و در رقم 94 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سغرب (شرکت سیمان غرب) با صف‌ خرید 14 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سغرب، نمادهای دسبحا (شرکت دارویی سبحان) و بالبر (شرکت کابل البرز) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) تعلق داشت که ارزش آن 12 میلیارد تومان بود. پس از انرژی1، نمادهای وآذر، غاذر، خمحور و پکرمان بیشترین صف فروش بازار را داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 161 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 260 میلیارد تومان بود که 28 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 0.4  درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 153 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در دو ماه اخیر است. 

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 103 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، فارس بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و شپدیس در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 507 میلیون و 974 هزار و 735 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد خودرو و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس