به گزارش اکوایران، در اولین روز معاملاتی آذر، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز یکشنبه 20 هزار و 192واحد صعود کرد و با صعود به کانال 1.4 میلیونی به رقم یک میلیون و 407 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز امروز با افزایش 3 هزار و 612 واحدی در سطح 386 هزار و 938 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 169 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 187 واحد قرار گرفت.

ورود نقدینگی حقیقی

امروز پس از دو روز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 66 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 45 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران بازار

امروز نمادهای «فارس»، «شستا» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «شیراز»، «بورس» و «خنصیر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «مارون» و «وهور» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خبهمن صدرنشین است و فولاد و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فجهان و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 1213 درصدی به رقم 71 هزار و 660 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 65 هزار و 774 میلیارد تومان بود که 92 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز اندکی رشد کرد و با افزایش 3.7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 587 میلیارد تومان رسید که 6 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه 14 درصد کاهش یافت و 95 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 120 درصد رشد کرد و در رقم 508 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) با صف‌ خرید 280 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شستا، نمادهای جم پیلن (شرکت جم پیلن) و آپ (شرکت آسان پرداخت پرشین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 36 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسخراج (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی) و غصینو (شرکت صنعتی مینو) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس