به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه 10 آذر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 6 هزار و 845 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 357 هزار و 92 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و 680 واحد پائین آمد و در رقم 372 هزار و 494 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 43 واحد افت کرد و به رقم 19 هزار و 460 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 146 نماد رشد قیمت و 343 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 29 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 69 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های سرمایه گذاری شفا دارو (شفا)، دارویی لقمان (دلقما) و همکاران سیستم (سیستم) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های ریل سیر کوثر (حسیر)، فراوری زغال سنگ پروده طبس (کپرور) و سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای اخابر (شرکت مخابرات ایران)، لبوتان (شرکت بوتان) و آپ (شرکت آسان پرداخت پرشین) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن)، سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، و شرکت ویتانا (غویتا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه‌ی 24 میلیارد تومانی بسته شد.

ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 9 درصد افزایش یافت و 155 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 11 درصد رشد کرد و در رقم 131 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس

بیشترین تقاضاها

روز سه‌شنبه نماد دیران (شرکت ایران دارو) با صف‌ خرید 31 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از دیران، نمادهای غبهنوش (شرکت بهنوش ایران) و شفا (شرکت سرمایه گذاری شفا دارو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 33 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته می‌روند که در 6 روز کاری گذشته شاخص فقط در یک روز و تنها هزار و 314 واحد رشد کرده است. در اولین روز کاری هفته شاخص بیش از 27 هزار واحد سقوط کرد، اما در روزهای بعدی دامنه نوسان شاخص کل کم بود.

شاخص روز یکشنبه رشد هزار واحدی داشت و در دو روز بعدی باز هم نزول کرد. روز دوشنبه 4 هزار و 183 واحد و روز سه‌شنبه 6 هزار و 845 ریزش کرد. بدین ترتیب شاخص کل تا نزدیکی میانه کانال 1.3 میلیونی پائین رفت.

به علاوه برای چهارمین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. دیروز ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار با رشد 231 درصدی –نسبت به روز دوشنبه- به 338 میلیارد تومان بالغ شد. به این ترتیب میزان خروج نقدینگی حقیقی در مجموع چهار روز اخیر به هزار و 257 میلیارد تومان رسید.   

دیروز خروج پول حقیقی از نمادهای کوچک و متوسط بازار بیش از بزرگان بود و نمادهای سمگا، ومعادن، سپید، فجهان، شستا، شیراز، فسبزوار، برکت، شبندر، ومهان و میدکو بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشتند. 

همچنین روز سه‌شنبه برای دومین روز متوالی معاملات بازار با مازاد عرضه بسته شد. در طول معاملات دیروز هم تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از تعداد صف خریدها بود و هم ارزش صف‌های فروش بیشتر بود. مازاد عرضه در بازار و ثبت چهارمین روز متوالی خروج نقدینگی حقیقی نشان از وضعیت نزولی بازار و میل به خروج سهامداران حقیقی دارد.

پیش بینی بورسپیش بینی بورس