به گزارش اکوایران، معاملات بازار سهام در روز بازگشایی بازارها در هفته جاری به مدار رشد بازگشت به‌گونه‌ای که براساس گزارش CNBC میانگین صنعتی داوجونز در معاملات آتی 110 واحد افزایش یافت و معاملات آتی S&P 500 و Nasdaq  هر دو 0.3 درصد افزایش یافتند. خبر مشاهده سویه جهش یافته و جدید کرونا در کشورهای آفریقایی و احتمال سرایت بالای آن عدم اطمینان نسبت به وضعیت اقتصادی را افزایش داد و به ریزش بازارهای سهام در روز پایانی هفته منجر شده بود.

در پی اثرگذاری نگرانی نسبت به شیوع این سویه جدید، جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده گفت: «قرنطینه اقتصادی در حال حاضر از روی میز خارج شده و محدودیت سفر جدیدی وجود نخواهد داشت»، این اظهار نظر باعث شد تا بازارهای سهام در ایالات متحده در روز بازگشایی افزایشی شود.

سویه جدید ویروس کرونای شناسایی شده برای اولین بار در آفریقای جنوبی دیده شد اما هم‌اکنون در بیش از ده‌ها کشور مشاهده و باعث شده تا برخی دولت‌ها سفر را محدود کنند. سازمان جهانی بهداشت روز جمعه این سویه جدید را نگران‌کننده خوانده بود و همین موضوع باعث شد تا شاخص داوجونز در روز جمعه سقوطی 900 واحدی داشته باشد. این افت بیشترین کاهش این شاخص پس از اکتبر 2020 بود.

در ادامه اخباری مبنی بر خفیف بودن علائم سویه جدید کرونای اومیکرون در میان بیماران آفریقای جنوبی منتشر شد و همین موضوع سیگنالی در جهت رشد بازارها به همراه داشت. با این حال سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: برای مشخص شدن جدیت این سویه جدید و اثربخشی واکسن‌های فعلی بر روی آن زمان بیشتری لازم است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو نیز در خصوص شیوع این سویه جدید گفت سویه اومیکرون تهدیدی برای مأموریت بانک مرکزی ایالات متحده جهت کنترل قیمت‌ها و اشتغال‌زایی خواهد بود.

مارک هکت، رئیس تحقیقات سرمایه‌گذاری در Nationwide گفت: «این هفته آموزنده خواهد بود، باید دید آیا رویکرد خرید و فروش از سوی سرمایه‌گذاران همچنان اجرا می‌شود و آسیب‌پذیری بازارها در مقابل عقب‌نشینی را سنجید.»

در ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها در روز سه‌شنبه سی‌ام نوامبر دوباره بازارهای مالی ایالات متحده رویه‌ کاهشی را پیش گرفتند. شاخص صنعتی داوجونز 502 واحد یا 1.43 درصد در معاملات آتی کاهش یافت. معاملات آتی S&P نیز برابر 1.2 درصد سقوط کرد. در عین حال شاخص Nasdaq نیز با افت 100 واحدی روبرو شد.

این تغییر پس از آن اتفاق افتاد که استفان بانسل، مدیرعامل مدرنا به فایننشال تایمز گفت که این احتمال می‌رود که واکسن‌های موجود در برابر سویه جدید کرونا کمتر موثر باشند. بانسل روز دوشنبه به CNBC گفت که ساخت و ارسال واکسن مخصوص اومیکرون ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

انتشار این خبر بر سهام برخی شرکت‌های داروسازی پیشرو ضربه زد؛ مدرنا بیشترین آسیب را از آن دید و با کاهش 4.2 درصدی روبرو شد. با این حال فایزر از جمله معدود شرکت‌های دارویی بود که ارزش سهام آن با افزایش ارزش روبرو شد.