به گزارش اکوایران، بر اساس گزارش منتشر شده از سوی واحد بازار فلزات بورس شانگهای (SMM) میزان موجودی بیلت آلومینیوم در 5 انبار اصلی مصرفی این بازار در هفته منتهی به روز پنج‌شنبه دوم دسامبر به 71 هزار و 700 تن کاهش یافت که این رقم نسبت به موجودی این انبارهای در هفته قبل کاهش 9.14 درصدی داشت. این هفتمین هفته متوالی است که موجودی آلومنیوم در انبارهای بورس شانگهای رو به کاهش گذاشته است.

در عین حال داده‌های بورس شانگهای بیانگر کاهش 15 هزار تنی موجودی فلز آلومینیوم در انبارهای 8 منطقه اصلی مصرف این فلز در چین ظرف هفته منتهی به روز پنج‌شنبه دوم دسامبر است. در روزهای ابتدایی ماه نوامبر یک واحد آلومینیومی در  استان یوننان چین با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن محصول در پی وقوع انفجاری متوقف و از مدار تولید خارج شد. خارج شدن این کارخانه آلومینیومی از مدار تولید به کاهش عرضه این فلز به بازار داخلی چین دامن زد. براساس برآورد موسسه وودمکنری در سال جاری میلادی حداقل 7 درصد از میزان تولید آلومینیوم چین نسبت به سال قبل کاسته شده است. بخش عمده‌ای  از این افت تولید به دلیل محدودیت‌های تامین انرژی رقم خورده است.

کاهش ذخایر آلومینیوم در انبارهای چین سیگنالی مثبت در جهت رشد بهای این فلز در بازارهای دنیا با محوریت چین تلقی می‌شود. با این وجود ظرف یک هفته اخیر آلومینیوم در مسیر افت نرخ قدم برداشت. البته این نوسان کاهشی قیمت شتاب اندکی داشت. بخش قابل توجهی از اوج‌گیری بهای آلومینیوم در بازارهای جهانی ظرف ماه‌های گذشته مبتنی بر رشد بهای انرژی بود. با توجه به کنترل نرخ زغال‌سنگ حراراتی و به تبع برق در چین زمینه افت نرخ آلومینیوم فراهم شده است.

با این وجود ظرف 10 روز اخیر سایه شیوع سویه جدید کرونا نیز بر بازارهای مالی و کالایی دنیا سایه افکنده و با توجه به مشخص نبودن میزان گسترش‌پذیری این سویه جدید و خطرناک بودن آن معامله‌گران در فاز احتیاطی قرار گرفته‌اند.

در عین حال تغییر روند قیمت‌گذاری برق در بازارهای چین نیز می‌تواند روند نوسان نرخ آلومینیوم را در بازارهای جهانی تغییر دهد. بحران کمبود انرژی در چین اگرچه ظرف هفته‌های اخیر مرتفع شد اما این تجربه باعث شد تا روند تعیین نرخ انرژی (برق) در چین تغییر کند و در واقع اصلاحاتی در شیوه تعیین نرخ برق در دومین اقتصاد دنیا رخ دهد. با اصلاحات انجام شده قیمت برق برای مصرف‌کنندگان صنعتی از نرخی ثابت به اضافه نرخی شناور تعیین می‌شود که این نرخ شناور بسته به منطقه  از 20 تا 80 درصد بالاتر از قیمت پایه تعیین شده است. به این ترتیب اگرچه بحران اانرژی در چین رو به کاهش گذاشته اما تغییر شیوه تعیین نرخ می‌تواند با افزایش هزینه تولید در واحدهای صنعتی از بالا ماندن تورم تولیدکننده به‌خصوص در محصولات انرژی‌بر از جمله آلومینیوم حمایت کند.