به گزارش اکوایران، انجمن آهن و فولاد چین هفته گذشته پیش‌بینی کرد از میزان تقاضای این کشور برای سنگ‌آهن ظرف سال آینده میلادی تا 100 میلیون تن کاسته شود. قطعیت استمرار محدودیت تولید فولاد چین حداقل تا ماه مارس و زمان برگزاری بازی‌های زمستانی المپیک پکن، تاکید دولت این کشور بر کاهش انتشار آلاینده‌های کربنی و احتمال استمرار فشار بر روی فولادسازان قدیمی به‌منظور توقف تولید، برآورد چشم‌انداز منفی تقاضا با توجه به بحران‌های جدی مالی در شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک چینی از مهم‌ترین دلایل این پیش‌بینی است که می‌تواند زمینه افت نرخ بهای سنگ‌آهن در سال آینده میلادی را فراهم کند. 

چشم‌انداز ضعیف تقاضا برای فولاد در بازار داخلی چین با توجه به احتمال ورشکستگی شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک چینی، شدت بیشتری می‌گیرد و از این منظر زمینه افت تقاضا و در نتیجه عقبگرد قیمتی سنگ‌آهن در بازار چین را فراهم می‌کند.

شرکت‌های بزرگ توسعه‌دهنده املاک چین از جمله اورگراند، فانتسیا، کاسیا و... با بحران مالی روبرو هستند و این بحران باعث رکود در بخش ساخت مسکن این کشور شده است. در عین حال با توجه به بحران بدهی این شرکت‌ها و خطر ورشکستگی آن‌ها، تمایل مردم به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن چین کاهش داشته و این موضوع تضعیف تقاضا برای فولاد را در سال آینده میلادی به همراه خواهد داشت و از این منظر زمینه عقبگرد قیمتی سنگ‌آهن در بازارهای جهانی را فراهم می‌کند.