به گزارش اکوایران ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس تا سطح یک میلیون و 293 هزار واحد بالا آمد.

بورس

پایان صعودی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از 4 هزار واحد رشد کرد. این روند صعودی ادامه نداشت و در ادامه نزول کرد.

در پایان معاملات شاخص کل بورس به رقم یک میلیون و 293 هزار و 216 واحد رسید که نسبت به روز سه‌‌شنبه هزار و 377 واحد بالاتر ایستاده است.

شاخص کل هم‌وزن نیز همانند شاخص کل ابتدا روند صعودی داشت اما در پایان معاملات 960 واحد نسبت به روز گذشته پائین آمد و در رقم 344 هزار و 505 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس 20 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 570 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 155 نماد رشد قیمت داشتند که 121 نماد بورسی و 34 نماد فرابورسی بودند. همچنین 321 نماد کاهش قیمت داشتند که 213 نماد بورسی و 108 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 31 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 65 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

امروز برای پانزدهمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 370 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 24 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، خساپا (شرکت سایپا) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز سهم‌های کامودیتی‌محور شاخص کل بورس را سبز کردند. نمادهای «میدکو»، «فملی» و «شفن» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «خودرو»، «مبین» و «وغدیر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «سمگا»، «ارفع» و «کگهر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «آریا» و «شبصیر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و سغدیر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 31 درصد کاهش یافت و 141 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 8 درصد افت کرد و در رقم 34 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد کالا (شرکت بورس کالای ایران) با صف‌ خرید 6 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کالا، نمادهای لپارس (شرکت پارس الکتریک) و بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 22 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای حآفرین (شرکت ریل پرداز نوآفرین) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

افت معاملات بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افت 44 درصدی به رقم 5 هزار و 643 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 519 میلیارد تومان بود که 27 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 15 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 435 میلیارد تومان رسید که 43 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

ایران خودرو صدرنشین معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 137 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، کالا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد فرابورس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خساپا و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 733 میلیون 482 هزار و 286 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. دو نماد خپارس و فاذر در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس