به گزارش اکوایران، در معاملات سومین روز کاری هفته شاخص کل بورس 2 هزار و 971 واحد افت کرد اما برای هشتمین روز متوالی نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد.

روز دوشنبه 221 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)  اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 34 میلیارد تومان بود. پس از فملی، سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و اتکام (شرکت بیمه اتکایی امین) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نزول شاخص‌ بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی 900 واحد رشد کرد اما خیلی زود این روند متوقف شد و شاخص رو به پائین تغییر مسیر داد.

در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 2 هزار و 971 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 376 هزار و 69 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 278 واحد نسبت به روز یکشنبه پائین آمد و در رقم 363 هزار و 241 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 65 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 595 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 165 نماد رشد قیمت داشتند که 111 نماد بورسی و 54 نماد فرابورسی بودند. همچنین 300 نماد کاهش قیمت داشتند که 215 نماد بورسی و 85 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 33 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 60 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «نوری»، «فملی» و «تاپیکو» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «برکت»، «شبندر» و «کگل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «زاگرس» و «آریا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «حآفرین»، «بپاس» و «توریل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شسینا صدرنشین است و برکت و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، حآفرین و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش  

در پایان معاملات دوشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه 55 درصد افزایش یافت و 187 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 2 درصد رشد کرد و در رقم 103 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد قهکمت (شرکت قند هکمتانه) با صف‌ خرید 14 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از قهکمت، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و زقیام (شرکت کشت و دام قیام اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به امین (شرکت تأمین سرمایه امین) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 51 میلیارد تومانی داشت. پس از امین، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 125 هزار و 878 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 122 هزار و 720 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 3.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 357 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 3 هفته اخیر است. معاملات خرد تنها 2 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

در معاملات امروز نماد شسینا (شرکت صنایع شیمیایی سینا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 97 میلیارد تومان بود.

پس از شسینا، نماد برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خنصیر و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شسینا با تعداد 346 میلیون و 24 هزار و 823 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خپارس تعلق داشت. خساپا و وساغربی نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس