به گزارش اکوایران و به نقل از نشریه پلتس بهای سنگ‌آهن 62 درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در روز ابتدایی بازگشایی بازارها در هفته جاری یعنی دوشنبه دهم ژانویه با کاهش نرخ 1.45 درصدی روبرو شد و با نرخ 125 دلار و 45 سنت مورد دادوستد قرار گرفت. کاهش تقاضا برای خرید سنگ‌آهن از سوی چینی‌ها در شروع هفته مهم‌ترین دلیل عقب‌نشینی بهای سنگ‌آهن در روز ابتدایی هفته جاری بود.

اگرچه بهای سنگ‌آهن وارداتی چین در روز ابتدایی هفته متاثر از سیگنال‌های ضعیف تقاضا کاهشی شد اما اخباری از وقوع باران‌های شدید موسمی در برزیل منتشر شد که این بارش‌ها فراتر از میانگین فصلی است و می‌تواند بر روند استخراج و عرضه سنگ‌آهن به بازارهای جهانی تاثیری منفی داشته باشد.

پس از حادثه هولناک فروریختن سد باطله معدن ساماراکو در سال 2015 قوانین سختگیرانه‌تری از سوی برزیل نسبت به شرکت‌های معدنی اعمال می‌شود. در این شرایط و با توجه به افزایش بارندگی شرکت‌های معدنی باید عمده فعالیت خود را برای حفظ ایمنی سد باطله معطوف کنند. این احتمال وجود دارد که بارندگی‌ها تا ماه مارس ادامه پیدا کند و به این ترتیب احتمال اختلال در عرضه تا آن زمان وجود دارد.

شرکت واله دیگر تولیدکننده بزرگ معدنی سنگ‌آهن در دنیا است که عمده فعالیت آن در استرالیا و برزیل واقع شده است، این شرکت ظرف روزهای گذشته از ارائه آخرین آمار استخراج و تولید سنگ‌آهن خود مربوط به ماه دسامبر امتناع کرده است. پلتس برآورد کرده بود که میزان تجارت سنگ‌آهن این شرکت معدنی در دسامبر 2021 با افت درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل روبرو شده است.

به این ترتیب درحالی که بازار سنگ‌آهن با تضعیف تقاضا از سوی چینی‌ها روبرو می‌شود، سیگنال‌هایی از تضعیف عرضه نیز منتشر می‌شود که تقابل این داده‌ها می‌تواند از سقوط آزاد نرخ سنگ‌آهن در بازارهی جهانی جلوگیری کند.