به گزارش اکوایران: طی یک‌ماه اخیر کاهش عرضه گوجه فرنگی در میادین اصلی میوه و تره بار موجب شد تا  شاهد افزایش قیمت گوجه در بازار باشیم؛ بطوریکه قیمت گوجه فرنگی در مقطی به کیلویی 25 هزار تومان نیز رسید. افزایشی که از سوی رئیس اتحادیه بارفروشان تهران به اعتصاب کامیون‌داران نسبت داده شد و پس از توافق با کامیون‌داران و متوقف نشدن رشد قیمت گوجه مصطفی دارایی نژاد اینبار عدم افت قیمت را به صادرات بی رویه اعلام کرد و وعده داد از اوایل هفته گذشته قیمت گوجه در میادین اصلی به 12هزار تومان برسد وعده ای که محقق نشد؛ بطوریکه گوجه در بازارتره بار امروز 12 تا 15 تومان به فروش رسید و در بازار هم 15 تا 18 تومان معامله شد.

حال با گذشته یک هفته از آخرین وعده رئیس اتحادیه بارفروشان تهران، امروز دارایی نژاد اعلام کرد که با آغاز برداشت گوجه فرنگی میناب، جیرفت، بهبهان و کارزون از ۵ اردیبهشت قیمت گوجه در میدان اصلی به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید. به گفته دارایی نژاد، همین روند برای سیب زمینی نیز تکرار خواهد شد و در روزهای آینده محصول سیب زمینی دزفول، گرگان ... وارد بازار خواهد شد و افزایش عرضه تب این محصولات فروکش می کند.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: تولید باید به‌ گونه‎‌ای باشد که در بازار داخلی و برنامه صادرات چالشی ایجاد نشود. ۴۰ سال است که از مسئولان تقاضا می‌کنیم برای میزان تولید و مصرف محصولات کشاورزی برنامه‌ریزی انجام بدهند؛ اما متاسفانه به این مهم توجه نمی‌شود. به عنوان مثال باید وزارت کشاورزی در ابتدای سال زراعی بداند که کشاورزان باید چه میزان کشت کند و چه حجم از تولید برای مصرف داخلی و چه حجم از آن صادر شود.