به گزارش اکوایران؛ براساس گزارش مرکز آمار ایران قیمت برنج در فروردین سال جاری نسبت به فرودین سال گذشته 114.6 درصد رشد قیمت داشته است.

فروردین 1401 قیمت برنج درجه یک رکود عجیبی زد و به مرز کیلویی 100 هزار تومان رسید، رشد قیمتی که از اواسط سال گذشته استارت آن زده شده بود. هرچند دلیل افزایش قیمت برنج در این ماه نامشخص است، اما کبود عرضه در بازار موجب شد تا شاهد افزایش غیرقابل باور برنج در بازار باشیم. به گفته فعالان این بازار رشد قیمت برنج در بازار در حالی ثبت شد که کشت برنج در فروردین و اردیبهشت صورت می گیرد و برداشت هم در شهریور ماه تمام می شود با این شرایط در حال حاضر حدود 7 ماه است که برنج از تولیدکننده خریداری شده و وارد بازار شده است و دلیلی برای افزایش قیمت آن در بازار وجود ندارد؛ با این حال شاهد افزایش قیمت آن در بازار و حتی فروشگاههای زنجیره ای هستیم. به گفته دبیرانجمن برنج ایران، برنج با بهترین کیفیت سال گذشته با سود 35 هزار تومان به عمده فروش ها فروخته شد، اما مشخص نیست چه اتفاقی باعث شده تا شاهد افزایش عجیب قیمت برنج در بازار باشیم.

هرچند فعالان بازار معتقدند که دلیلی برای افزایش قیمت در بازار وجود ندارد، اما برخی اقتصاددانان معتقدند آنچه موجب شده تا شاهد رشد قیمت برنج در بازار باشیم تابعی از سیاست های کلان و تغییرات در سایر بازارها است به گفته این گروه نوسان قیمت ها در بازار داخلی، انتظارات تورمی، افزایش قیمت تضمینی محصولات کشاورزی و اختلال ها در زنجیره توزیع در فصولی که عرضه کم است موجب رشد قیمت ها در بازار شده است.  

به طور کلی تورم نقطه ای یکی از متغیرهای سنجش رشد قیمت ها در هر مقطع زمانی محسوب می شود. به دلیل اینکه افزایش و کاهش قیمت‌ها در بعضی مواقع به شرایط کشت و تاثیرات فصلی بر عرضه محصول تعلق دارد می توان از تورم نقطه ای بهره مند شد. این تورم به مقایسه قیمت ها در هر مقطع با موقعیت مشابه خود در سال گذشته مرتبط بوده که تغییرات آن اثر فصلی و ماهانه کشت را از رشد این محصول جدا می کند. در همین رابطه در اولین ماه 1401 تورم نقطه ای برنج با 114.6 درصد رشد قیمت در 4 سال اخیر سابقه نداشته است.

برنج

در ادامه کشمش پلویی نیز کالای دیگری بود که در این مقطع از حیث تورم نقطه ای رکورد دار بوده است.

وضعیت تورم نقطه ای کشمش

اما رشد تورم نقطه ای کشمش نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته حدود 41.9 درصد رشد داشته که نسبت به اسفند ماه کمی عقب نشینی کرده است.

با این حال مقایسه این شاخص در سیزده ماه اخیر جاکی از دومین رکورد نقطه ای این کالا در بازه مذکور بوده است.

کشمش