به گزارش اکوایران: این محموله باری قطار حامل یک هزار تن روغن آفتابگردان است که از قزاقستان و با عبور از کشورهای ازبکستان و ترکمنستان از طریق مرز ریلی سرخس وارد خراسان رضوی شد.  

25 خرداد سال جاری رییس جمهور قزاقستان طی سفری وارد ایران شد و در این سفر مذاکرات دوجانبه ای صورت گرفت و اسنادی بین دو دولت منعقد شد.

تامین محصولاتی همچون دانه های روغنی یکی از برنامه های بود که در این سفر مورد توجه قرار گرفت. قزاقستان یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ محصولات غذایی در جهان است که به دلیل نزدیکی جغرافیایی به ایران، می‌تواند تأمین‌ کننده بخش قابل‌ توجهی از نیاز ایران به محصولاتی همچون دانه‌های روغنی باشد. ایران هم طی سال های گذشته همکاری های متعددی را در بخش کشاورزی با دولت قزاقستان آغاز کرده است. با این شرایط تفاهمات اولیه ای برای واردات 2 هزار تُنی روغن از این کشور صورت گرفت که در اولین محموله هزار تنی که نیمی از قرارداد ایران و قزاقستان را شامل می شود وارد کشور شده تا به این طریق مشکلات تامین روغن از این طریق برطرف شود.

به گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران ؛ این قطار حامل روغن وارداتی، اولین محموله از محل قرارداد دو هزار تُنی خرید روغن خام با قزاقستان وارد کشورمان شده است و محموله‌ی بعدی نیز متعاقباً وارد خواهد شد.

بر اساس این گزارش، هدف از واردات روغن خام، کنترل بازار و تقویت ذخایر روغن در کشور است که برای ذخیره‌سازی و طی فرایند تصفیه به کارخانه‌های روغن‌کشی ارسال خواهد شد، ضمن اینکه ۱۰ هزار تن گندم وارداتی از طریق شبکه ‌ریلی نیز قبلاً تخلیه و ذخیره‌سازی شده است.

 این گزارش می‌افزاید، روغن ذخیره‌سازی شده بر اساس نیاز موجود و با صدور مجوز از مراجع مربوطه برای تنظیم بازار روغن از طریق شبکه‌های توزیع سراسری و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اختیار مصرف‌کنندگان خانواده و مصارف صنایع قرار می‌گیرند.