به گزارش اکوایران؛  هفتم تیرماه پای وزیر صنعت، معدت و تجارت برای استیضاح به مجلس باز شد، اما با وجود اینکه امضاء های طرح استیضاح وزیر صمت از حد نصاب نیفتاده بود، با این حال طرح استیضاح اعلام وصول نشد. بزرگان مجلس توانستند امضاء کنندگان استیضاح را راضی کنند مهلتی دو ماهه به دولت بدهند تا ضمن اجرای وعده های داده شده از سوی وزیر صمت؛ دولت اقدامات لازم برای تفکیک این وزارتخانه را انجام دهد.

فاطمی امین در مقابل طرح استیضاح مجلسی ها از ابلاغ آیین نامه واردات خودرو در مهلت تعیین شده خبر داد و از سوی دیگر در خصوص حذف خودروهای بی کیفیت داخلی نیز اعلام کرد که تولید خودروهای تیبا، سمند ، پژو 405 و ساینا متوقف خواهد شد، وعده هایی که تاکنون اجرایی شده و وزیر توانسته حداقل در بخش خودرو نمایندگان مجلس را راضی کند. اما در خصوص افزایش قیمت لوازم خانگی در کف بازار وزیر صمت هنوز نتوانسته اقدانی صورت دهد و این موضوع که نارضایتی مردم را به همراه داشته هنوز در کارنامه وزیر صمت بلاتکلیف است.

هر چند که فاطمی امین به برخی از وعده های خود عمل کرده، اما هنوز از طرح تفکیک دو وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه، صنایع و معادن و بازرگانی، خبری نیست، طرحی که به واسطه آن دولتی ها توانستند برای وزیر صنعت از استیضاح کنندگان وقت بخرند.

در روزهای اخیر پیش بینی می شد که با نزدیک شدن به پایان مهلت، از سوی دولتی ها خبری درباره برنامه تفکیک شنیده شود، اما این اتفاق نیفتاد و حالا خبرهایی از راهروهای مجلس شنیده می شود مبنی بر اینکه استیضاح وزیر صنعت پابرجاست و هم شنیده می شود که به دلیل عمل کردن وزیر صنعت به قول هایی که داده، پرونده استیضاح بسته شده.

در این باره علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در روزهایی که استیضاح وزیر صمت مطرح شده بود، رییس مجلس از دولت خواست که طرح تفکیک وزارت صمت را اجرایی کند، به اکو ایران گفت: در آن روزها از سوی دولتی ها مخالفتی با اجرای طرح تفکیک نشد و موضعی خلاف خواست مجلس از سمت دولتی ها دیده نشد، بر همین اساس ما همچنان منتظر هستیم تا دولت تفکیک را اجرایی کند.

او با یاد آوری اینکه وزیر کنونی صمت قدم هایی در جهت رفع مسایلی که باعث طرح استیضاح شده بود، برداشته است، توضیح داد: با این اقدامات پرونده استیضاح بسته شده.

اما این پایان داستان وزیر صمت و مهلت دو ماهه مجلسی ها نیست، نماینده مردم اردبیل در مجلس صراحتا اعلام کرده که اگر طی هفته جاری وضعیت وزارت صمت تعیین تکلیف نشود، بحث استیضاح مجددا به جریان خواهد افتاد.

صدیف بدری، نماینده با اشاره به اینکه ما از دولت در این خصوص گله‌مند هستیم، من فکر می‌کنم دولت اراده‌ای برای تفکیک وزارتخانه ندارد، گفته، در هفته گذشته با آقای قالیباف صحبت کردیم و متوجه شدیم که ظاهرا نظر دولت همان مصوبه‌ای است که از قبل در مجلس بود و شورای نگهبان ایراد گرفته بود، که دولت با آن موافق است تا توسط آن وزارت بازرگانی تشکیل شود. اگر طی هفته جاری این اتفاق صورت نگیرد، ما همچنان روی حرف خودمان هستیم و معقتدیم که بحث‌ها و چالش‌هایی که در وزارتخانه وجود داشت همچنان وجود دارد و رفع نشده است در نتیجه ما مصر هستیم که ایشان واقعا به درد این وزارتخانه نمی‌خورد.

او ادامه داده: طی این دو ماه ما چیزی از رفع ایرادات و مشکلات در این وزارتخانه ندیدیم. البته احتمال می‌دهم که طی هفته جاری وضعیت وزارت صمت تعیین تکلیف شود اما اگر چنین نشد بحث استیضاح مجددا به جریان خواهد افتاد.

به نظر می رسد بین نمایندگان در باره کافی و مثبت بودن قدم هایی که فاطمی امین برای بازارها برداشته اختلاف نظر وجود دارد و چنانچه دولتی ها برای تفکیک اقدامی نکنند، بار دیگر طرح استیضاح وزیر صمت به بهارستان می آید.