به گزارش اکوایران ؛ طی سالهای اخیر به دفعات شاهد بازگشت محصولات کشاورزی از بازارهای صادراتی بوده ایم، اتفاقی که علاوه بر ضرر صادرکنندگان و کشاورزان موجب شده تا صادرکنندگان بازارهای صادراتی را یک به یک از دست بدهند. آخرین برگشت محصولات کشاورزی به محموله فلفل ایران از روسیه مربوط می شود، محمولی که بازگشت آن این سوال را به وجود آورد که چرا ایران نمی تواند از موقعیت خوب برای صادرات محصولات غدایی و کشاورزی به کشورهای همسایه استفاده کند.   

در این خصوص فعالان اقتصادی بر این نکته تاکید می کنند که استفاده بیش از حد از آفت کش ها موجب شده تا شاهد آلاینده شده محصولات کشاورزی باشیم، عاملی که برگشت محصولات کشاورزی را به همراه داشته است. چرا که بسیاری از کشورها استاندارهای خاص در استفاده از میزان آفت کش ها دارند و عدم رعایت این استانداردها برگشت محصولات کشاورزی را به همراه دارد.

حال با توجه به توقف 100 کامیون حمل فلفل دلمه ای ایران به هادی تیزهوش تابان روسیه رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه پیشنهاد داده کوتاه مدتی به روسیه داده تا اینبار بار کامیون های که در حال حاضر در مسیر این کشور متوقف شده اند را به سرعت آزمایش کند تا در صورت نبود سم مورد نظر و یا پایین بودن میزان این سم، دست کم از این کامیون ها برای صادرات به روسیه استفاده شود.  

تیزهوش تابان با بیان اینکه هم بخش خصوصی و هم دولتی در حال پیگیر حل این مشکل هستند به استفاده از ظرفیت سفیر ایران در مسکو اشاره کرده و به اتاق بازارگانی ایران  گفت: پیشنهاد اتاق مشترک ایران و روسیه این است که بار کامیون‌هایی که در حال حاضر در مسیر به روسیه متوقف شده‌اند به سرعت آزمایش شوند و اگر سم مورد نظر وجود نداشته باشد و یا میزان آن کم باشد دست‌کم از آن کامیون‌ها برای صادرات به روسیه استفاده شود. این راه حل کوتاه‌مدتی است اما در درازمدت آنچه را که غذا و داروی روسیه تدوین و به دستگاه‌های مرتبط ایران ارسال کرده باید اجرا کنیم. امر پیچیده‌ای هم نیست و فقط کافی است یک سری استانداردها اجرایی شده و آزمایش‌های لازم انجام شود تا محصولات کشاورزی ما با همان گواهی‌های لازم راهی روسیه شوند.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه می‌گوید بی‌دقتی سازمان غذا و دارو وزارت جهاد کشاورزی در اعمال استانداردهای مورد نظر روسیه، موجب ممنوعیت ورود فلفل دلمه‌ای ایران به این کشور شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه درباره ممنوعیت ایجاد شده از ۱۰ روز قبل توسط روسیه برای واردات فلفل دلمه‌ای از ایران گفت: این مشکل به دلیل عدم رعایت استانداردهای مورد نظر روسیه برای واردات مواد غذایی و کشاورزی به این کشور است. متأسفانه بیش از ۱۰۰ کامیون فلفل ایران که راهی روسیه بوده در مرزهای آذربایجان و ایران متوقف شده‌اند.

هادی تیزهوش تابان افزود: روسیه مدت‌هاست برنامه‌ریزی کرده که مواد کشاورزی وارداتی به این کشور از سموم مشخص و به میزان تعیین شده از سوی این کشور برخوردار باشد. این موضوع از مدت‌ها قبل به اطلاع دستگاه‌های مرتبط در ایران رسیده است.

او ادامه داد: متأسفانه دستگاه‌های متولی این موضوع دقت نکردند و حالا کامیون‌های زیادی که بار فلفل داشتند به دلیل عدم آگاهی از این بخشنامه‌ها با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.

به گفته تیزهوش تابان، نظارت بر اجرای این پروتکل‌های تعیین شده از سوی روسیه و صدور گواهی‌های لازم برای محصولات کشاورزی صادراتی ایران به این کشور، با سازمان غذا و دارو همچنین جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مرتبط با قرنطینه است. این دستگاه‌ها باید با هماهنگی یکدیگر بررسی‌های لازم را انجام و گواهی‌های مورد نظر روسیه را برای محصولات صادراتی به این کشور صادر می‌کردند.