به گزارش اکوایران؛ دسترسی به مسیرهای ترانزیتی یکی از مزایای تجاری مهم در بخش صادرات محسوب می شود مزیتی که ایران از آن بهره مند است اما تاکنون نتوانسته چندان از آن استفاده کند. در این خصوص سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با اکوایران با اشاره به اینکه حمل و نقل یکی از مؤلفه های مهم در تجارت خارجی است و وزارت راه در این خصوص به صورت جدی ورود کرده می گوید: در دوماه گذشته حمل و نقل جاده ای میان ایران و پاکستان به صورت کامل به مرحله عملیاتی رسید؛ بطوریکه با رفع برخی موانع امکان تردد کامیون از پاکستان فراهم شد و کامیون های این کشور از مسیر ایران به اروپا رفتند از این سمت هم کامیون های ایرانی توانستند تا کراشی تردد کنند اتفاقی که تاکنون صورت نگرفته بود.

به گفته فاطمی امین، یک بخش از حمل و نقل به هماهنگی میان کشورها باز می گرده که در این خصوص رایزنی ها با کشورهای همسایه آغاز شده و اقدامی که میان ایران و پاکستان صورت گرفت یکی از این اقدامات محسوب می شود.

اما مسیرهای دریایی و هوایی از دیگر راههای حمل و نقل ترانزیتی محسوب می شود، دو مسیری که در ایران مغفول مانده و چندان بدان توجه نمی شود. به گفته فعالان حوزه حمل و نقل استفاده از شناورهای رو-رو یک مدل اقتصادی برای حمل بار در دنیا محسوب می شود، مزیتی که ایران از آن برخوردار است؛ اما تاکنون نتوانسته از این امتیاز بهره ببرد.کشتی رو-رو به وسیلهٔ نقلیهٔ آبی گویند که وظیفهٔ ترابری و جابه‌جایی وسایل نقلیهٔ زمینی چرخ‌دار مثل خودروها، ماشین‌های سنگین، تریلر و واگن‌ها را دارد که به داخل کشتی رانده می‌شوند.

حال با توجه به پتانسیلی که ایران در این زمینه دارد این سوال مطرح می شود که حلقه مفقوده استفاده از این مزیت و شناورهای رو-رو چیست؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره می گوید: استفاده هوایی و دریایی نیازمند برنامه ریزی و نظم خاصی است و صادرکننده (تاجر) باید از زمان دقیق تردد کشتی ها و یا هواپیماهای تجاری مطلع باشد، چرا که این امر برای جلب اطمینان طرف مقابل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تلاش برای استفاده از کشتی های رو-رو

از سوی دیگر براساس ارزیابی های صورت گرفته با توجه به دستیابی جنوب کشور به آب های آزاد و وجود بنادر بزرگ امکان پهلوگیری کشتی اقیانوس پیما در این جنوب کشور فراهم است، اما در شمال کشور این امکان وجود ندارد و عملا و مزیت دریای خزر به حال خود رها شده است. دریای خزر بهترین پل ارتباطی میان کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان است و می تواند نقش مهمی در تجارت میان این کشورها ایفا کند. با این حال تلاش 30 ساله مسوولین برای فعال کردن حوزه دریای خزر هنوز به جای نرسیده و چانه زنی ها با دولت برای همکاری این مسیر همچنان ادامه دارد.

 فاطمی امین می گوید: یکی از اقدامات مهم در بحث صادرات به استفاده از  کشتی ها رو-رو در دریای خزر باز می گردد، در این خصوص از حدود سه ماه گذشته به صورت ویژه روی دریای خزر متمرکز شدیم و یکی از شرکت های کشتیرانی فعالیت هایی در این زمینه صورت داد.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص به دنبال این هستیم که کشتی ها رو-رو هم وارد بخش ترانزیت کشور شوند که کامیون ها بتوانند راحت از انزلی به آستاراخان تردد داشته باشند.

مزایایی استفاده از کشتی رو-رو

علیرضا پیمان پاک رئیس جدید سازمان توسعه تجارت، نیز درخصوص اقداماتی که در خصوص کشتی های رو-رو صورت گرفته به اکوایران گفت: یک کشتی رو-رو از کشور روسیه تقریبا دوهفته در بندر انزلی حضور داشت اما به دلایل مختلف از جمله بصرفه نبودن قیمت ها و نداشتن برنامه ریزی دقیق موجب شد تا نتوانیم بهره چندانی از این کشتی ها ببریم.

به گفته پاک بین، سالهاست که استفاده از کشتی رو-رو در دستور کار مسوولین قرار گرفته، اما تا کنون اقدام اساسی و برنامه ریزی شده در این زمینه صورت نگرفته است، این در حالی که استفاده از چنین کشتی ها می تواند بسیاری از مشکلاتی که صادرکنندگان در حمل کالا با آن روبرو هستند را برطرف کند.  

رئیس جدید سازمان توسعه تجارت افزود: حضور همین کشتی رو-رو، روسی به همراه 7 خط منظم دیگری که راه اندازی کردیم باعث شد تا دولت آذربایجان که از تردد کامیون های ایرانی ممانعت می کرد،مسیر های تردد را بازکند، اقدامی که موجب شد تا صادرکنندگان بتوانند مجدد از مسیر آذربایجان استفاده کنند.  

پاک بین در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر کشترانی جمهوری اسلامی به همراه بخش خصوصی اقدام به خرید کشتی رو-رو کرده و اقدامات برای تجهیز این بخش در حال انجام است عنوان کرد: اقدامی که در این خصوص باید صورت گیرد استفاده از کشتی های ترکیبی است. این به معنی آن است که کشتی ها باید مورد استفاده قرار گیرند که هم کانتنربر باشند، هم کانتینر یخچالی حمل کند و هم توان حمل کامیون را داشته باشند. که در این خصوص دوکشتی رو-رو نهایی شده است.