برنامه تقاطع

«پژو» پارسال دوست، امسال آشنا

پژو اولین شرکت خودرویی بود که در دوران پسابرجام به ایران آمد و اولین شرکتی هم بود که با خروج آمریکا ازبرجام از کشور خارج شد. بررسی حضور جدی پژو در ایران و چرایی ترک زودهنگام ایران توسط این خودروساز فرانسوی بخش مهم این قسمت برنامه «تقاطع» است. به نظر می رسد اگر تحریم ها رفع بشود شاید شرکت های بزرگتری از پژو و رنو خواهان حضور در بازار ایران باشند اما در این شرایط که بخش بزرگی از صنعت قطعه سازی و زیرساخت های صنعت خودروی ما با سیستم های پژو و رنو عجین شده اند، حضور آنها باعث می شود با شرایط بهتری بتوانیم به زنجیره تولید برگردیم. دوربین «تقاطع» این هفته هم با گلایه خریداران هایما شروع می شود و با نمایش تصاویر ارسالی از طرف مخاطبان و ویدئویی جذاب برای آنها که قصد سفر دارند تمام می شود. سرنوشت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک و گزارشی از وضعیت بازار خودرو، موضوعات دیگر بخش اول برنامه بود.

چرایی خروج پژو از بازار خودرو کشور

 پژو که از سال ۷۳ وارد تولید خودرو در کشورمان شده بود و حضور ریشه ای در بازار ایران و البته سود سرشاری بدون سرمایه گذاری هم از بازار کشورمان داشته است، در سال ۱۳۹۲ و به خاطر تحریم های بین المللی از ایران رفت اما پیش از نهایی شدن توافق با کشورهای اروپایی موسوم به برجام در سال ۱۳۹۴ برای ورود دوباره با مسولان ایرانی وارد مذاکره شد. در قراردادی که در آن سال امضا شد قرار شد ۴۰۰ میلیون یورو طی ۵ سال سرمایه گذاری مشترک انجام شود اما با اینکه پژویی ها سهمی از بازار امریکا ندارند و قاعدتا نباید از تحریم های امریکا متضرر می شدند، تصمیم گرفتند به خاطر برنامه ای که برای حضور مجدد در بازار بزرگ امریکا داشتند، عطای ماندن در ایران را به لقایش ببخشند.

آیا قرار داد با پژو ضعیف بود؟

پژوی فرانسه خیلی زود پس از برجام کارش را در ایران شروع کرد و خیلی زود هم با خارج شدن آمریکا از برجام از کشور رفت و این سوال را به وجود آورد که آیا نمی توانستیم از این خروج زودهنگام با تمهیداتی جلوگیری کنیم؟ حسن کریمی سنجری، معتقد است تا رویت نکردن قرارداد نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد. به نظر او تحریم های اخیر از تحریم های دور نخست شدیدتر بود و حتی متحد استراتژیکمان یعنی چین را مجبور به خروج از بازار ایران کرد و آگاهی فرانسوی ها از شدت تحریم ها باعث شد خیلی زود تصمیم به خروج بگیرند. به نظر کریمی سنجری اقتصاد فرانسه از ترک بازار ایران آسیب دیده است و اگر اجازه می دادیم رنویی ها در ایران حضور پیدا کنند و با اعطای مالکیت به آنها مدیریت سود و زیان را به خودشان می سپردیم شاید در مقابل تحریم ها و خروج از ایران مقاومت بیشتری نشان می دادند. در قرارداد پژو که به صورت مشارکت مشترک بود سرمایه چندانی از آنها در ایران درگیر نبود و این مساله باعث سهولت خروج آنها از کشور شد.

تبعات احتمالی تولید پژو ۳۰۱ در ایران بدون مجوز پژو

کریمی سنجری درباره تولید پژو ۳۰۱ در ایران می گوید وقتی شما بخواهید محصولی را تحت لیسانس شرکتی تولید کنید قطعا باید حقوق آنها را بپردازید. او می گوید ما قرارداد را در اختیار نداریم اما پژویی ها ایران را ترک کردند و لازم است بار حقوقی تولید پژو ۳۰۱ در ایران با توجه به مخالف خودروساز فرانسوی را بررسی کنیم. کریمی سنجری در مجموع معتقد است با توجه به اینکه این محصول متعلق به شرکت پژو است،این شرکت می تواند از ایرانخودرو شکایت کند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد