خودروسازی جیلی در چین  یک کامیون نیمه الکتریکی جدید را روانه بازار کرد کامیونی که رقیب تسلا به حساب می آید.

مایک فن، یکی از مدیران ارشد این شرکت در مصاحبه ای به CNBC گفت، گروه خودروهای تجاری جیلی، Farizon Auto، در حال برنامه ریزی برای عرضه Homtruck جدید در سال 2024 است و بازارهای بین المللی را نیز هدف قرار داده است.

فن گفت: «این محصول در بازار جهانی طراحی و توسعه یافته است.» او افزود که این شرکت اروپا، کره، ژاپن و آمریکای شمالی را با خودروی جدید هدف قرار خواهد داد.

معرفی Homtruck جیلی در حالی انجام می شود که تعدادی از خودروسازان از دایملر مالک مرسدس بنز گرفته تا BYD تحت حمایت وارن بافت کامیون های برقی خود را معرفی کرده اند. تسلا  کامیون خود به نام Semi را در سال 2017 معرفی کرد، اما تولید آن  را برای مدتی به تعویق انداخت.
در مراسم رونمایی ایلان ماسک مدعی شد کامیون الکتریکی  موسوم به Semi دارای شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۵ ثانیه‌ای است اگرچه شتاب ۵ ثانیه‌ای این کامیون بدون حمل تریلر محقق می‌شود اما بر اساس ادعای تسلا؛ اگر تریلری به وزن ۳۶ تن به Semi متصل شود، ۲۰ ثانیه زمان لازم است تا این کامیون الکتریکی از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

حال شرکت جیلی چین قصد دارد با تسلا رقابت کند کامیون Hometruck در مدل‌های متانول هیبریدی و تمام الکتریکی عرضه خواهد شد. باتری‌های متانولی، فناوری جدیدی است که مهندسان جیلی در طی سال‌های اخیر در حال کار و سرمایه‌گذاری روی آن بوده اند.  برخی از مدل‌های آن در حال حاضر این گزینه قدرت را دارند. فریزون گفت که باتری های Homtruck را نیز می توان تعویض کرد که نیاز به شارژ را کاهش می دهد.

این شرکت گفت که فضای داخلی شامل دوش و توالت، تخت یک نفره، یخچال، آشپزخانه و یک ماشین لباسشویی کوچک است.

جیلی قصد دارد تا قابلیت رانندگی خودران را نیز به Hometruck اضافه کند که به گفته این شرکت، این فناوری در سه مرحله به این کامیون اضافه خواهد شد. تا سال ۲۰۲۳، بخشی از حالت رانندگی خودران به این کامیون اضافه خواهد شد و تا سال ۲۰۲۶ نیز، به امکانات و سیستم‌های خودران پیشرفته‌تری مجهز خواهد شد. و بالاخره در سال ۲۰۳۰ نیز حالت رانندگی تمام خودران را در Hometruck شاهد خواهیم بود.