به گزارش اکوایران، یک موسسه تحقیقاتی دولتی در امارات متحده عربی در روز دوشنبه (24 اردیبهشت)‌ از یک مدل هوش مصنوعی مولدِ منبع باز رونمایی کرد که می‌تواند با مدل‌های هوش مصنوعی شرکت‌های بزرگ فناوری رقابت کند. موسسه نوآوری فناوری ابوظبی اعلام کرده که در حال انتشار نسخه‌های هوش مصنوعی خود موسوم به «فالکون 2»‌ است.

به نوشته رویترز، یکی از این سیستم‌ها «Falcon 2 11B» نام دارد که یک هوش مصنوعی مبتنی بر متن مانند سایر سیستم‌های هوش مصنوعی در جهان است. مدل دیگر به نام «Falcon 2 11B VLM» قادر است برای تصاویر آپلود شده، متن توصیفی به وجود آورد.

موسسه نوآوری فناوری یک مرکز تحقیقاتی در ابوظبی است که جزئی از شورای تحقیقات فناوری پیشرفته ابوظبی محسوب می‌شود.

امارات متحده عربی - یک تولیدکننده اصلی نفت و قدرت تأثیرگذار در خاورمیانه - در حال انجام سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در حوزه هوش مصنوعی است. اما این اتفاق، توجه آمریکا را به خود جلب کرده و همین باعث شد واشنگتن در سال گذشته میلادی یک اولتیماتوم برای امارات صادر کند: بین فناوری آمریکایی و چینی، یکی را انتخاب کن.

یکی از شرکت‌های هوش مصنوعی امارات موسوم به جی42 پیش از به دست آوردن سرمایه‌گذاری 1/5 میلیارد دلاری از سوی مایکروسافت که مورد تأیید ایالات متحده قرار گرفته بود، این شرکت سخت‌افزارهای چینی را کنار گذاشت و سهام شرکت‌های چینی را واگذار کرد.

دبیرکل شورای تحقیقات فناوری پیشرفته اعلام کرده امارات متحده عربی نشان می‌دهد که یک بازیگر کلیدی در حوزه هوش مصنوعی است.

سیستم‌های هوش مصنوعی فالکون 2 پس از آن رونمایی شدند که به دنبال انتشار هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی توسط شرکت آمریکایی اوپن‌ اِی‌آی در سال 2022، یک موج گسترده در میان شرکت‌های مختلف جهان برای توسعه مدل‌های زبانی انحصاری آغاز شد. دبیرکل شورای تحقیقات فناوری پیشرفته امارات همچنین اعلام کرده که نسبت به عملکرد فالکون 2 امیدوار است و پروژه توسعه «فالکون 3» آغاز شده است.

او گفته:‌ «بسیار مفتخریم که علی‌رغم اندازه نسبتا کوچکمان، هنوز هم می‌توانیم تأثیر قابل توجهی داشته باشیم و با بهترین شرکت‌های هوش مصنوعی در سراسر جهان رقابت کنیم.»