به گزارش اکوایران، تنها نامزد اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه جاری ادعا کرد که خواهان بهبود روابط با ایالات متحده است. او رقبای محافظه کار خود را متهم کرد که اقتصاد ایران را با انجام ندادن تلاش کافی برای احیای توافق هسته‌‌‌ای با غرب که منجر به لغو برخی از تحریم‌ها شده بود، ویران می‌کنند.

به نوشته گاردین، مسعود پزشکیان که جواد ظریف وزیر سابق امور خارجه را به عنوان مشاور سیاست خارجی خود معرفی کرده است، همچنین اعلام کرد که ممکن است روابط با روسیه را نیز بازنگری کند و معتقد است که قدرت‌های شرقی نباید فکر کنند که آنها تنها گزینه ایران هستند.

پزشکیان، جراح قلب و وزیر بهداشت سابق، در حال مبارزه برای جلب نظر میلیون‌ها ایرانی است، هر چند بسیاری بعید می‌دانند بتواند کشور را در مسیر جدیدی قرار دهد.

هدف از استقرار ظریف توسط او نمادی است که در صورت پیروزی در انتخابات، رویکرد ایران به سیاست خارجی، از جمله نیاز به دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته‌ای‌اش، چقدر می‌تواند تغییر کند. 

ظریف به پزشکیان در کمپین انتخاباتی در اصفهان پیوست و از رای دهندگان سرخورده خواست تا انتخابات 28 ژوئن را تحریم نکنند. او گفت: «رای ندادن یک پیام نیست. رای ندادن قدرت دادن به اقلیت است و این اقلیت است که ایران را به شرایط وخیم می‌کشاند.»

پنج نامزد رقیب پزشکیان - که همگی محافظه‌کار هستند - او را به ادامه دوره سوم ریاست‌جمهوری حسن روحانی متهم کرده‌اند که با تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و اعمال حداکثر فشار تحریم‌ها بر ایران، راهبرد دیپلماتیک و اقتصادی آن تغییر کرد.

نگرانی از اینکه اصلاح‌طلبان ممکن است به اندازه کافی خوب عمل کنند تا انتخابات به دور دوم برود، این گمانه‌زنی را به وجود آورده است که حداقل دو نفر از پنج نامزد قبل از انتخابات کنار می‌روند.

ظریف که روز سه‌شنبه در کنار پزشکیان در تجمعات سخنرانی می‌کرد، گفت که احیای توافق هسته‌ای در ششمین ماه نخست ریاست‌جمهوری جو بایدن در سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده بود، اما ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایرانی توسط اسرائیل و تصمیم مجلس جمهوری اسلامی برای تصویب قانونی که ایران را موظف می‌کرد تا محدودیت‌های توافق را در مورد غنی‌ساز‌ی اورانیوم بشکند، مانع آن شد.

او همچنین مدعی شد ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شده، زیرا تنها کشوری که از توافق هسته‌ای سود می‌برد، ایران است و افزود در دو سال اول توافق، ایران با کاهش تحریم‌ها از تورم و نرخ بهره تک رقمی برخوردار بود.

پزشکیان تاکید کرد که لازم است ایران درهای خود را به روی سرمایه‌‌گذاری خارجی باز کند تا به این کشور برای رسیدن به هدف رشد 8 درصدی کمک کند. او روز دوشنبه در یک مناظره تلویزیونی چهار ساعته درباره اقتصاد گفت که چین در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند زیرا در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی بین‌المللی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد او تلاش می‌کند شکست اقتصادی در داخل را با انزوای سیاسی این کشور مرتبط کند.

پزشکیان با انتشار ویدئویی 27 دقیقه‌ای از او در حال مناظره با گروهی که به او می‌‌گویند از آنجایی که ایران را نمی توان با دموکراسی نجات داد، در حال تحصیل برای ترک کشور هستند، سعی کرده جوانان را متقاعد کند.

او مخالف حجاب اجباری نبوده، بلکه از اجرای آن انتقاد کرده و گفته: «به زور نمی‌توان یک تفکر را پیاده کرد. آنچه من به عنوان یک انسان معتقدم خدمت به مردم است. این روش راه به جایی نمی‌برد و نباید از هم متنفر باشیم. تا جایی که بتوانم جلوی گشت ارشاد را می‌‌گیرم.»

کمپین او به دلیل استفاده از آهنگ «برای» ساخته شروین حاجی پور در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی مورد انتقاد قرار گرفته است. این آهنگ پس از پخش شدن در شبکه‌‌های اجتماعی با ده‌ها میلیون بازدید به سرود جنبش سراسری تبدیل شد. حاجی پور پس از آن به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و «تشویش اغتشاشات» از طریق آهنگ، بازداشت و به زندان محکوم شد.

نظرسنجی قابل اعتمادی منتشر نشده است، اما گمان می‌رود که دو رقیب اصلی محافظه‌کار پزشکیان، محمدباقر قالیباف، فرمانده سابق سپاه پاسداران و رئیس فعلی مجلس، و سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد سابق هسته‌ای باشند.