به گزارش اکوایران، سال آینده هشتادمین سالگرد «توافق برتون وودز» است، پیمانی که دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره اصلی جهان تعیین کرد. تا به امروز، بسیاری از کشورها همچنان ذخایر زیادی از دلار را در اختیار دارند.

بیت‌ کوین – معروف‌ترین و مسلط‌ترین ارز دیجیتال – دارای ارزش بازار ۳۸۳ میلیارد دلاری است و ابزاری است که تا حدی فعالانه معامله می‌شود که به‌طور گسترده به عنوان یک طبقه دارایی قانونی شناخته می‌شود. این کریپتو برای اولین بار در سال 2009 استخراج شد و در سال 2017 درهای دنیای مالی را شکست - زمانی که قیمت آن به نزدیک به 20000 دلار برای هر سکه افزایش یافت.

پس از جلسه استماع کمیته فرعی دارایی‌های دیجیتال و فناوری مالی، زمان خوبی برای بازگشایی بحثی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران را در دفاتر مالی و طبقات اتاق‌های معاملات مجذوب به خود کرده است.

ویژگی‌های مثبت بیت‌کوین

بیت کوین غیرمتمرکز است، به این معنی که به لطف فناوری بلاک چین، توسط هیچ دولت یا مقام مرکزی کنترل نمی‌شود. این نوع توزیع دیجیتال بسیار محبوب شده است، در واقع به صنایعی فراتر از امور مالی مانند مراقبت‌های بهداشتی و املاک و مستغلات نیز نفوذ کرده است.

ترکیب تمرکززدایی و فناوری بلاک چین، بیت‌کوین را در برابر دستکاری مقاوم می‌کند و به آن میزانی از استقلال می‌دهد که برای یک ارز تحت حمایت دولت امکان‌پذیر نیست. برای باورمندان به بیت کوین، این همان چیزی است که راه را برای برخورد اجتناب‌ناپذیر آن و سبقت نهایی از دلار آمریکا هموار می‌کند.

عرضه محدود

بیت کوین با عرضه محدود 21 میلیونی محدود است که این امر باعث کاهش تورم می شود. طرفداران بیت کوین این را یک مزیت بزرگ می‌دانند زیرا ارزش آن با تقاضا افزایش می یابد در حالی که عرضه کم می‌شود و در نهایت منجر به گرفتن جای دلار به عنوان یک ذخیره ارزش با ثبات‌تر و قابل اعتمادتر می‌شود.

برعکس، دلار یک ارز تورمی است زیرا بانک مرکزی آن - فدرال رزرو - می‌تواند هر زمان که لازم بداند پول بیشتری چاپ کند. طرفداران بیت کوین معتقدند که این ویژگی در طول زمان باعث کاهش ارزش دلار می شود.

پذیرش جهانی

البته پذیرش جهانی تا کنون روند کندی را طی کرده است، زیرا تنها السالوادور تاکنون بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته است. با این حال، کسانی که طرفدار سلطه بیت کوین در آینده هستند استدلال می‌کنند که «چیزهای بزرگ شروع کوچکی دارند.»

برندهای بزرگی مانند مایکروسافت، تسلا و ... بیت کوین را به عنوان یک ابزار قانونی پرداخت پذیرفته‌اند. همانطور که پذیرش در سطح تجاری رشد می‌کند، می تواند به یک ارز پرکاربرد تبدیل شود و به طور بالقوه حتی در برخی کشورها جایگزین دلار آمریکا شود.

امنیت

در نهایت، پیشتازان بیت‌کوین به تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته این ارز برای ایمن کردن تراکنش‌ها و محافظت از حریم خصوصی کاربران اعتقاد زیادی زیادی دارند. به لطف بلاک چین و استفاده از یک دفتر کل غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش‌ها، بیت کوین از روش‌های پرداخت سنتی که در برابر هک و کلاهبرداری آسیب‌پذیر هستند، ایمن‌تر است.

با امنیت و حفظ حریم خصوصی بیشتر، شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتر می شود. همراه با افزایش پذیرش جهانی، رهایی از اجبار دولتی، و ماهیت کاهش تورم آن، طوفانی به راه خواهد افتا که آنقدر قوی است که بتواند روزی دلار قدرتمند آمریکا را از صندلی فرمانروایی جابجا کند.

ویژگی‌های منفی بیت‌کوین

ارزش بیت کوین بسیار نوسان دارد و آن را به عنوان یک ذخیره پایدار ارزش از رده خارج می‌کند. موارد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ارزش بیت‌کوین چقدر می‌تواند افزایش یابد - در دسامبر 2019 در عرض چند هفته از 7000 دلار به 10000 دلار رسید - یا به شدت کاهش یافت - در می 2021 یک افت فوق العاده شدید از 60000 دلار به 30000 دلار در مدت زمان کمی داشت.

در مقابل، دلار آمریکا ثابت است و ارزش خود را برای چندین دهه حفظ کرده است. سرمایه گذاران و سفته بازان ممکن است جذب بیت کوین شوند، اما افراد عادی از ریسک متنفرند. تا زمانی که نتواند ثبات بلندمدت را نشان دهد، هرگز نمی تواند جایگزین دلار آمریکا شود.

فقدان مقررات

شاید بزرگترین فیل موجود در اتاق، فقدان مقررات بیت‌کوین باشد. جلسه استماع کمیته فرعی در 9 مارس در مورد دارایی‌های دیجیتال به قدری در مورد ارزهای دیجیتال منفی بود که ارزش بیت‌کوین به پایین‌ترین حد در 7 هفته گذشته رسید. در همان روز، گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، اظهارنظری توهین‌آمیز درباره شرکت‌های رمزنگاری منتشر کرد که اساساً به «تنظیم شدن یا مرگ» خلاصه می‌شد.

از آنجایی که بیت‌کوین خارج از چارچوب‌های انطباق بیشتر دولت‌ها عمل می‌کند، یکپارچگی آن همیشه می‌تواند زیر سوال رود.

پذیرش محدود و سهولت استفاده

در حالی که حامیان به پذیرش رو به رشد آن اشاره می‌کنند، مخالفان می گویند که بیت کوین به طور گسترده توسط اکثریت قریب به اتفاق بازرگانان پذیرفته نشده است. آنها همچنین به شما یادآوری می کنند که تنها کشوری که آن را به عنوان پول قانونی پذیرفته است، السالوادور، دارای سابقه فساد مالی است.

این عدم پذیرش، همراه با این واقعیت که استفاده از آن هنگام پرداخت برای کالاها و خدمات خیلی ساده نیست، سودمندی بیت کوین به عنوان یک ارز را زیر سوال می‌برد، و بعید است که به این زودی جایگزین دلار آمریکا شود.

مداخله دولت

بزرگ‌ترین نکته از همه فعالیت‌های 9 مارس این است که هنوز یک ابر تاریک بر روی ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین وجود دارد. دولت ایالات متحده در حالی که پتانسیل تحول‌آفرین بلاک‌چین را نادیده نمی‌گیرد، هنوز آماده پذیرش رمزارزها نیست.

در حالی که چین به طور کامل ارزهای رمزنگاری‌شده را ممنوع کرده است، کشورهایی مانند ایالات متحده، ژاپن، بریتانیا و سوئیس حصارهای نظارتی سختی را در اطراف تراکنش‌های ارزهای دیجیتال اعمال کرده‌اند. اگر دولت‌ها بخواهند بیت‌کوین را کاملاً سرکوب کنند، این ارز دیجیتال در تلاش‌هایش برای جابجایی دلار آمریکا به شدت با مشکل مواجه می‌شود.

بنابراین، راه حل چیست؟

هر دو دسته استدلال‌ها راجع به ویژگی‌های مثبت و منفی بیت‌کوین هر کدام وزن خاص خود را دارند، بنابراین پاسخ واقعاً به تصورات و باورهای شخصی شما در مورد بیت کوین و پتانسیل آینده آن بستگی دارد. بیت کوین به وضوح یک اخلالگر است، اما آیا به اندازه کافی قوی است که بتواند با ارز ذخیره اولیه جهان که تقریباً 80 سال قدمت دارد، جایگزین شود؟

فقط زمان مشخص خواهد کرد، اما یک چیز قطعی است: اگر بیت کوین به ریشه های غیرمتمرکز و غیرقانونی خود وفادار بماند، سال های بسیار زیادی طول می‌کشد تا اکثر کشورها و جمعیت های جهان بیت‌کوین را به عنوان یک ارز رایج در نظر بگیرند.