به گزارش اکوایران، پس از واکنش تلافی‌جویانه کره جنوبی به پرتاب ناموفق ماهواره جاسوسی پیونگ یانگ، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تهدید به «اقدامی قاطع» کرد.

به نوشته نیوزویک، خبرگزاری دولتی کره شمالی به نقل از رهبر این کشور گزارش داد: «اراذل و اوباش نظامی ارتش کره جنوبی به اندازه‌ای بی‌پروا شده‌اند که به رزمایش مشروع ما با واکنش نظامی جنون‌آمیزی پاسخ دادند».

روز دوشنبه، کره شمالی آخرین ماهواره خود، «مالیگئونگ ۱-۱» را از پایگاه پرتاب تانگچانگ-ری در استان شمالی غربی پیونگ پرتاب کرد. پیونگ یانگ گفت این پرتاب به دلیل انفجار هوای ناشی از «موشک حامل ماهواره نوع جدید» در مرحله اول با شکست مواجه شد.

رسانه‌های محلی به نقل از مقامات گزارش دادند که در واکنشی بی‌سابقه به این اقدام، کره جنوبی بیش از ۲۰ هواپیمای جنگی از جمله جنگنده‌های آمریکایی اف-۳۵ و اف-۱۵ را تا فاصله ۱۰ کیلومتری از خط مرزی نظامی بین دو کره (MDL) به پرواز درآورد. طبق توافق مهمی که در سال ۲۰۱۸ امضا شد، خط مرزی نظامی ایجاد شد که شامل یک منطقه پرواز ممنوع به عرض ۲۰ تا ۴۰ کیلومتر نیز می‌شود. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای کره شمالی در چندین نوبت وارد این منطقه حائل شده‌اند.

کیم در سخنرانی روز پنجشنبه به مناسبت شصتمین سالگرد تأسیس آکادمی علوم دفاعی کره شمالی، گفت: «امپریالیست‌های آمریکایی و دست‌نشاندگان آن‌ها اخیراً در به نمایش گذاشتن قدرت نظامی خود در نزدیکی مرز جمهوری دموکراتیک خلق کره و در آب‌ها و حریم هوایی مجاور آن، اقدام بی‌سابقه‌ای انجام داده‌اند».

او با محکوم کردن «جاسوسی هوایی» کره جنوبی، «واردکردن دارایی‌های استراتژیک آمریکا به شبه‌جزیره کره» و «رزمایش‌های جنگی تهاجمی» به همراه نیروهای آمریکایی، دشمنان خود را به تشدید تنش‌های منطقه‌ای متهم کرد.

کیم افزود: «ما باید در راستای حق دفاع از خود، با اقداماتی کاملاً قاطعانه واکنش نشان دهیم».

فرماندهی هندو-پاسیفیک آمریکا بیانیه‌ای صادر کرد و این پرتاب را «نقض آشکار چندین قطعنامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد» خواند. این قطعنامه‌ها فناوری‌های دوگانه‌ای که می‌تواند به برنامه موشک‌های بالستیک کره شمالی کمک کند را تحریم کرده‌اند. این بیانیه تأکید داشت که تعهد واشنگتن به دفاع از کره جنوبی و ژاپن «مستحکم» باقی مانده است.

پرتاب موشک کره شمالی در روز دوشنبه و همزمان با اجلاسی در سئول بین فومیو کیشیدا (نخست‌وزیر ژاپن)، لی کیانگ (دومین مقام ارشد چین) و یون سوک یئول (رئیس‌جمهور کره جنوبی) انجام گرفت. پیونگ‌یانگ این گفتگوها را که منجر به بیانیه مشترکی در حمایت از خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی شد، محکوم کرد.

برنامه سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی که چند دهه قدمت دارد، همچنان منشأ تنش با کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده است.

چین که تنها متحد واقعی کره شمالی به شمار می‌رود، در گذشته به تحریم‌های شورای امنیت علیه رژیم کیم جونگ اون به دلیل تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای رأی مثبت داده است. با این حال، طی سال‌های اخیر چین قطعنامه‌هایی را برای تقویت تحریم‌ها وتو کرده است.

پس از دو شکست قبلی، کره شمالی با موفقیت ماهواره جاسوسی «مالیگئونگ-۱» را در مدار قرار داد که از آن زمان، مشاهده شده که حداقل برخی از قابلیت‌های مورد نظر را داراست. پیونگ‌یانگ همچنان ادعا می‌کند که پروژه ماهواره‌ای برای دفاع از خود ضروری بوده و متعهد به پرتاب سه ماهواره دیگر در سال جاری شده است.

پرتاب اخیر تأثیر بیشتری بر روابط شمال-جنوب گذاشت و منجر به خروج جزئی سئول از توافق نظامی ۲۰۱۸ برای کاهش تنش‌ها شد. سپس پیونگ‌یانگ این توافق را به طور کامل کنار گذاشت. در پاسخ، کره جنوبی دو ماهواره جاسوسی خود را برای نظارت دقیق‌تر بر همسایه شمالی راه‌اندازی کرده است.