به گزارش اکوایران، برای نخستین اولین بار طی هفت سال اخیر، ایالات متحده بمب‌افکن استراتژیک بی-۱بی را در رزمایش شبه‌جزیره کره به پرواز درآورد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم آمریکا برای به پرواز درآوردن این بمب‌افکن دوربرد با قابلیت شلیک بمب‌های هدایت‌شونده در پی افزایش تنش‌ها و تحریک‌های پیونگ‌یانگ، خصوصا ارسال بالن‌های زباله به خاک همسایه جنوبی خود صورت می‌گیرد. آمریکا در این رزمایش جت‌های جنگنده پیشرفته را نیز در کنار بمب‌افکن بی-۱بی شرکت داد.

در همین زمینه، وزارت دفاع کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای گفته است این رزمایش به منظور نشان دادن تعهد امنیتی ایالات متحده به کره جنوبی و تقویت موضع دفاعی مشترک کشورهای متحد بود. این بیانیه می‌افزاید در طول رزمایش، بمب‌افکن بی-۱بی آمریکا با اسکورت جت‌های جنگنده کره جنوبی اقدام به شلیک بمب کرد؛ اقدامی که از سال ۲۰۱۷ بی‌سابقه بوده است. بر اساس این گزارش، جت‌های کره جنوبی نیز اقدام به شلیک به اهداف رزمایشی کردند.

کره شمالی پیشتر استقرار بمب‌افکن بی-۱بی را دلیلی بر «دشمنی» آمریکا عنوان کرده و در واکنش به طرح رزمایش‌های مشترک سئول و واشینگتن، اقدام به رزمایش موشکی کرده بود.