به گزارش اکوایران، سری اتفاقات اخیر موجب شده تا پاریس و مسکو که پیش از این نیز به دلیل تلاش جنگی کرملین در اوکراین با هم اختلاف داشتند، بیش از پیش از هم دور گردند.

چرخش ناگهانی 

به نوشته نیوزویک، زمانی که کمک‌های نظامی آمریکا در کنگره با وقفه مواجه شد، فرانسه به طور فزاینده‌ای نقش رهبری را برای بسیج حمایت غرب از اوکراین در داخل ناتو بر عهده گرفت. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بسیار بیشتر از بسیاری از رهبران دیگر ناتو برای مطرح‌کردن موضوع حساس اعزام پرسنل نظامی به اوکراین، تمایل نشان داده است.

ویلیام فریر، پژوهشگر ارشد اندیشکده شورای ژئواستراتژی مستقر در بریتانیا به نیوزویک گفت: «با توجه به رویکرد نرم‌تر قبلی مکرون نسبت به روسیه از زمان پیش از جنگ و سال‌های اولیه جنگ اوکراین، تغییر ناگهانی او به یکی از تندروترین صداها در ناتو کمی تعجب‌آور به نظر می‌رسد». او افزود: «ظاهراً کرملین از این تغییر خوشش نیامده است».

مکرون زلنسکی

کمیته تحقیقات روسیه که نهاد اصلی تحقیقات فدرال این کشور است، روز پنجشنبه اعلام کرد که یک شهروند فرانسوی به ظن جمع‌آوری اطلاعات نظامی روسیه در مسکو دستگیر شده است. این کمیته در بیانیه‌ای گفت: «این اطلاعات در صورت رسیدن به دست منابع خارجی می‌تواند علیه امنیت کشور به کار رود».

در حادثه‌ای جداگانه در این هفته، مقامات فرانسوی پس از آنکه یک مرد اوکراینی‌روسی دچار «سوختگی شدید ناشی از انفجار» شد، او را دستگیر و تحقیقاتی را آغاز کردند. در اتفاق دیگری نیز تابوت‌هایی با نوشته «سربازان فرانسوی اوکراین» در پای برج ایفل دیده شد، اما مسکو هرگونه دست‌داشتن در آن را تکذیب کرد.

خیز برای اعزام نیرو به اوکراین

در ماه می، فرانسه دعوت از مقامات روس برای شرکت در مراسم هشتادمین سالگرد نبرد نورماندی را لغو کرد. این مراسم در روز پنجشنبه و با حضور بسیاری از رهبران جهان، از جمله ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برگزار شد. گزارش‌های اواخر ماه می حاکی از آن بود که احتمالا پاریس آماده اعزام مستشاران و مربیان نظامی به اوکراین است؛ اقدامی که با توجه به تمایل بسیاری از کشورهای ناتو برای اجتناب از درگیری مستقیم با روسیه در اوکراین، از نظر سیاسی حساس تلقی می‌شود.

سرلشکر اولکساندر سیرسکی، رئیس ستاد کل ارتش کی‌یف اعلام کرد که اوراق ورود اولین گروه از مربیان نظامی فرانسه به اوکراین برای «بازدید از مراکز آموزشی ما و آشنایی با زیرساخت و کارکنان آن‌ها» امضا شده است.

وزارت دفاع اوکراین برای شفاف‌سازی اظهارات سیرسکی گفت که از فوریه سال جاری، کی‌یف «علاقه‌مندی خود به دریافت مربیان خارجی در اوکراین» را ابراز کرده، اما مقامات اوکراینی «هنوز در حال مذاکره با فرانسه و سایر کشورها در مورد این موضوع» هستند.

جنگ اوکراین

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در اظهاراتی که توسط رسانه‌های دولتی روسیه گزارش شده، گفت که «همه مربیانی که سربازان اوکراینی را آموزش می‌دهند، از حملات روسیه مصون نیستند، چه فرانسوی باشند یا نه».

روز سه‌شنبه، الکساندر ماکگونوف، سخنگوی سفارت روسیه در فرانسه گفت: «اگر سربازان، متخصصان و مربیان خود را به خاک اوکراین بفرستید تا بتوانند سربازان اوکراینی را برای هدف‌گیری و کشتن بهتر روس‌ها آموزش دهند، آن‌ها قاعدتاً به هدف مشروع ما تبدیل خواهند شد». کریستوف لوموئن، معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز جواب داد: «این اظهارات شرم‌آور بوده و بی‌پاسخ نخواهد ماند».

تضعیف دوجانبه

روز سه‌شنبه، سفارت روسیه در آفریقای جنوبی با به اشتراک گذاشتن ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفت که ارتش روسیه یک «مزدور فرانسوی» را در روستای لیپتسی در خارکیف که مرکز حملات روسیه در شمال شرقی اوکراین است، دستگیر کرده و به گزارش‌هایی درباره احتمال اعزام مربیان نظامی فرانسه به اوکراین اشاره کرد. سفارت فرانسه در پرتوریا در بیانیه‌ای این ویدیو را «اخبار جعلی» و «به ویژه مضحک» خواند و افزود: «پیشنهاد می‌کنیم بازیگران شما با شرکت در کلاس‌های فرانسوی، روی لهجه‌شان کار کنند».

روز سه‌شنبه، سفارت روسیه در فرانسه آنچه را که «یک کمپین جدید روس‌هراسی توسط رسانه‌های فرانسه» خواند، محکوم کرد. این نهاد دیپلماتیک گفت: «فدراسیون روسیه هرگز در امور داخلی فرانسه دخالت نکرده و دخالت نمی‌کند؛ کشور ما اولویت‌های دیگر و مهم‌تری دارد».

فریر استدلال کرد: «به نظر می‌رسد روس‌ها بر تلاش برای استفاده از تبلیغات جهت تضعیف حمایت فرانسه از سیاست‌های ماکرون تأکید جدیدی کرده‌اند. در درازمدت، باید دید این تیرگی بیشتر روابط تا چه حد دائمی خواهد بود».