به گزارش اکوایران، نیروهای نظامی اوکراین روز یکشنبه اعلام کردند که صدها کیلومتر دورتر از خط مقدم، در داخل خاک شناخته شده روسیه، به یک فروند جت پیشرفته سوخو-57 روسیه آسیب زده‌اند. سازمان اطلاعات نظامی اوکراین (GUR) در بیانیه‌ای این حمله را «اولین مورد از این دست در تاریخ» خواند.

به گفته GUR، یک فروند جت سوخو-57 روز شنبه در فرودگاه آختوبینسک در جمهوری آستراخان در جنوب روسیه مورد اصابت قرار گرفت. این منطقه حدود 587 کیلومتر با خطوط مقدم فعلی در شرق اوکراین فاصله دارد.

به نوشته نیوزویک، یکی از وبلاگ نویسان نظامی تأثیرگذار روسیه -که در نبود اعلامیه رسمی از سوی مسکو در مورد تلفات، اغلب به عنوان منبعی برای اطلاعات شناخته می‌شود- روز یکشنبه گفت که یک پهپاد اوکراینی روز شنبه به فرودگاه آختوبینسک حمله کرده و یک سوخو-57 «با ترکش آسیب دیده است.»

کانال تلگرامی فایتر بامبر اضافه کرد: «در حال حاضر [کارشناسان] در حال بررسی هستند تا ببینند آیا این هواپیما قابل تعمیر است یا خیر.»

برخلاف سایر جت‌ها مانند سوخو-35 که به طور گسترده در اوکراین استفاده می‌شوند، جنگنده‌های سوخو-57 نقش عمده‌ای در نیروی هوایی روسیه در اوکراین نداشته‌اند. طبق گفته اوکراین، روسیه از فوریه ۲۰۲۲ تاکنون ۳۵۷ فروند هواپیما از دست داده است که هیچکدام از آنها سوخو-57 نیستند. روسیه تعداد کمی از این هواپیماها را در اختیار دارد و قرار است بیش از ۷۰ فروند از آن‌ها طی چند سال آینده به ارتش این کشور تحویل داده شود.

ایلیا یفلاش، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین گفت روسیه گاهاً از هواپیماهای سوخو-57 خود استفاده کرده است، اما «در تلاش است تا آن‌ها را در فاصله‌ای امن» از اوکراین نگه دارد.

در اوایل سال ۲۰۲۳، دولت بریتانیا اعلام کرد که مسکو هواپیماهای سوخو-57  خود را برای عملیات علیه اوکراین از فضای هوایی روسیه استفاده می‌کند که به طور معمول موشک‌های دوربرد پرتاب می‌کنند.

کیف می‌گوید که این جت‌ها می‌توانند با استفاده از موشک‌های Kh-59 و Kh-69 به خاک اوکراین حمله کنند.

وزارت دفاع بریتانیا در ژانویه سال گذشته گفت که تأسیسات آختوبینسک تنها پایگاه شناخته شده برای جتهای سوخو-57  روسیه است.

اطلاعات نظامی اوکراین (GUR) تصاویری را به اشتراک گذاشت که به گفته آن‌ها تصاویر ماهواره‌ای از روز جمعه و شنبه است. تصویر اول یک سوخو-57 «سالم» و تصویر دوم آتش‌سوزی در اطراف هواپیما در روز بعد را نشان می‌دهد.

بریتانیا در ژانویه ۲۰۲۳ گفت که روسیه به احتمال زیاد مصمم است از هرگونه «آسیب رسیدن به وجهه خود» در نتیجه از دست دادن یک فروند سوخو-57  در حملات اوکراین جلوگیری کند.

در همین شرایط، جو بایدن اعلام کرد در جریان سفر به فرانسه با رئیس‌جمهور این کشور بر سر استفاده از سود دارایی‌هایی توقیف‌شده روسیه برای کمک به اوکراین به توافق رسیده است.

رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه ۲۰ در برابر این سوالات خبرنگاران که آیا با امانول ماکرون دربارهٔ این موضوع مذاکره کرده و به نتیجه‌ای هم رسیده‌اند، گفت که پاسخ هر دو «بله» است. او به جزئیات بیشتری دربارهٔ این توافق اشاره نکرد.

گروه هفت کشور صنعتی و اتحادیه اروپا در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه از دارایی‌های مسدودشده روسیه در کشورهای غربی برای کمک مالی به اوکراین برای سال ۲۰۲۵ استفاده کنند. بیش از ۲۶۰ میلیارد یورو از سرمایه‌های بانک مرکزی روسیه در سراسر جهان توقیف شده که بخش عمده آن در اتحادیه اروپا است. سود سالانه این پول‌ها سالانه بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیارد یورو است. اتحادیه اروپا می‌گوید این مبالغ سود به شکل قانونی جزو طلب‌های روسیه نیست و «ثروت بادآورده» به‌شمار می‌رود.

روسیه می‌گوید این اقدام «سرقت» به‌شمار می‌رود.