به گزارش  اکوایران، تحقیقات یک کمیسیون تحت حمایت سازمان ملل نشان می‌دهد که اسرائیل در جنگ غزه مرتکب جنایات جنگی شده‌اند. این گزارش مدعیست گروه‌های فلسطینی هم متهم به این موضوع هستند.

گزارش‌های دوگانه درباره اقدامات اسرائیل و گروه‌های فلسطینی که روز چهارشنبه توسط کمیسیون مستقل تحقیق (COI) منتشر شد، اولین تحقیق سازمان ملل در مورد رویدادها از 7 اکتبر است. 

به گزارش الجزیره، استفاده از اصطلاح «جنایت علیه بشریت»، مانند گزارش علیه اسرائیل، معمولاً برای جدی‌ترین جنایات بین‌المللی که آگاهانه به عنوان بخشی از حمله گسترده یا سیستماتیک علیه غیرنظامیان انجام می‌شود، اختصاص دارد.

این یافته‌ها بر اساس مصاحبه با قربانیان و شاهدان، اظهارات، تصاویر ماهواره‌ای، گزارش‌های پزشکی و اطلاعات منبع تأیید شده، به سرعت توسط اسرائیل محکوم شد و اختلاف بین اسرائیل و سازمان‌های بین‌المللی را گسترش داد.

این کمیسیون که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2021 ایجاد شد، هفته آینده گزارش‌ها را به شورا ارائه خواهد کرد. آنها دوره حمله به جنوب اسرائیل توسط گروه‌های فلسطینی در 7 اکتبر تا پایان سال 2023 را پوشش می‌دهند.

گزارش درباره اقدامات اسرائیل می‌گوید که این رژیم مرتکب اعمالی از جمله گرسنگی اجباری، قتل یا کشتار عمدی، مجازات دسته جمعی و حملات عمدی به غیرنظامیان شده است. این گزارش «حمله گسترده یا سیستماتیک علیه غیرنظامیان غزه» توسط ارتش اسرائیل را مورد توجه قرار می‌دهد.

در بیانیه COI آمده است: «تعداد بی‌شمار تلفات غیرنظامی در غزه و تخریب گسترده اشیاء و زیرساخت‌های غیرنظامی، نتیجه اجتناب‌ناپذیر استراتژی اتخاذ شده با هدف ایجاد حداکثر خسارت، بدون توجه به اصول تمایز، تناسب و اقدامات احتیاطی کافی بود.»

بر اساس داده‌های ارائه شده توسط وزارت بهداشت در غزه، بیش از 37000 فلسطینی در جنگ غزه کشته و حدود 85000 نفر دیگر زخمی شده اند.

قتل عمدی، خشونت جنسی

اسرائیل پس از حمله 7 اکتبر که در آن گروه‌های فلسطینی حدود 1140 نفر را کشتند و حدود 240 نفر دیگر را به اسارت به غزه بردند، جنگ خود را در غزه آغاز کرد. اسرائیل اعلام کرده است که 116 اسیر در غزه باقی مانده‌اند که 41 نفر از آنها کشته شده‌اند.

در این گزارش درباره اقدامات گروه‌های فلسطینی، ادعا شده که شاخه‌های نظامی حماس و دیگر گروه‌های مسلح فلسطینی قتل عمدی و بدرفتاری با غیرنظامیان، گروگان‌گیری و خشونت‌های جنسی و جنسیتی را در جریان این حمله انجام دادند. غیرنظامیان و اعضای نیروهای امنیتی اسرائیل قربانی این اعمال شدند.در این گزارش آمده است: «این اقدامات جنایات جنگی و نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر است.»

اسرائیل که از همکاری با تیم کارشناسان خودداری کرد، به سرعت این گزارش را محکوم کرد و با رد این یافته ها، COI را به «تبعیض سیستماتیک ضد اسرائیلی» متهم کرد.

اسرائیل همواره سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل را به تعصبات ضد اسرائیلی و یهودستیزی متهم می‌کند.

اسرائیل ماه گذشته زمانی که دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی درخواست صدور حکم بازداشت علیه رهبران ارشد اسرائیل و حماس را به اتهام جنایات جنگی صادر کرد، با خشم واکنش نشان داد.