به گزارش اکوایران، کنگره آرژانتین اوایل روز جمعه اصلاحات اقتصادی پیشنهادی رئیس‌جمهور، خاویر میلی را تصویب کرد و تنها بیش از 6 ماه پس از روی کار آمدن، اولین پیروزی بزرگ قانون‌گذاری را به او داد.

این قانون مشوق‌های سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند، طیفی از نهادهای دولتی را خصوصی سازی می‌کند و مالیات‌ها را کاهش می‌دهد؛ برخی از اهداف اصلی تعیین‌شده توسط مایلی، که در انتخابات سال گذشته پیروز شد و وعده داد اقتصاد آشفته کشور را زیر و رو کند.

دولت آرژانتین در پستی در شبکه‌های اجتماعی، تصویب اصلاحات اقتصادی را تبریک گفت و از مخالفان و «همدستان همیشگی» آن‌ها به دلیل به تاخیر انداختن این پروژه برای ماه‌ها انتقاد کرد.

به نوشته رویترز، این دو لایحه از زمان پیش‌نویس‌های اولیه دولت به‌طور قابل‌توجهی تغییر کرده‌اند. حزب میلی تنها اقلیت کوچکی از کرسی‌های کنگره را دارند و برای جلب متحدان در کنگره مذاکره کرده‌اند.

میلی، که وارث یک آشفتگی اقتصادی با تورم سه رقمی، ذخایر خالص ارز خارجی منفی و یک اقتصاد در حال کوچک شدن است، با ریاضت‌های سخت بر نظم بخشیدن به امور مالی دولت تمرکز کرده است. او در کاهش رشد قیمت‌ها، بازسازی ذخایر و ایجاد مازاد مالی موفق بود، اگرچه اقتصاد ضربه سختی خورده است.

پس از تصویب نمایندگان در ماه آوریل و سناتورهای در این ماه، اکنون مجلس درباره تغییرات ایجاد شده در سنا رأی خواهد گرفت. انتظار می‌رود که مجلس فهرست کاهش‌یافته شرکت‌های دولتی برای خصوصی‌سازی و اصلاحات طرح مشوق سرمایه‌گذاری را بپذیرد.

با این حال، دولت امیدوار است که مجلس برخی از مواد مربوط به مالیات و دارایی‌های شخصی را که در مجلس سنا حذف شده بودند، بازگرداند.

قانون‌گذاران اپوزیسیون چپ میانه گفته‌اند که می‌توانند به دادگاه‌ها رجوع کنند تا از اجرای برخی قوانین که به گفته آن‌ها «مخالف قانون اساسی» است، جلوگیری کنند.