به گزارش اکوایران، بنیامین نتانیاهو -نخست‌وزیر اسرائیل- در روز پنجشنبه (14 تیر) به جو بایدن -رئیس‌جمهور آمریکا- اعلام کرد که او تصمیم گرفته است هیئتی را اعزام کند تا مذاکرات متوقف‌شده با حماس بر سر آزادی اسرا ادامه پیدا کند.

به نوشته رویترز، دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرده که او در تماس تلفنی با بایدن موضع خود را تکرار کرده است که اسرائیل تنها زمانی جنگ حدود 9 ماهه خود در غزه را به اتمام خواهد رساند که تمام اهدافش محقق شود.

کانال 12 اسرائیل اعلام کرده برای انجام این مذاکرات، رئیس موساد در رأس هیئت اسرائیل قرار خواهد داشت، با این حال این موضوع هنوز به تأیید رسمی نرسیده است. نتانیاهو قصد دارد طی امروز با تیم مذاکره‌کننده خود مشورت انجام دهد و پس از آن با کابینه امنیتی خود به بحث درباره مذاکره اسرا بپردازد.

کاخ سفید نیز اعلام کرده رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل پاسخ اخیر حماس را مورد بحث قرار داده‌اند. در بیانیه کاخ سفید آمده: «رئیس‌جمهور از تصمیم نخست‌وزیر اسرائیل برای اجازه دادن به مذاکره‌کنندگانش در جهت تعامل با میانجی‌گران آمریکایی، قطری و مصری در تلاش برای نهایی کردن توافق، استقبال کرد.»

اسرائیل روز چهارشنبه پاسخ حماس را به پیشنهادی که در پایان ماه می توسط بایدن علنی شده بود، دریافت کرد که شامل آزادی حدود 120 اسیر در غزه و آتش‌بس در منطقه تحت محاصره فلسطین می‌شد.

حماس اعلام کرده هر گونه توافق باید جنگ را به پایان برساند و باعث خروج نظامیان اسرائیل از غزه شود. اما اسرائیل گفته که تنها توقف موقف در جنگ را می‌پذیرد.