به گزارش اکوایران، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز دوشنبه برای اولین بار در پنج سال گذشته از روسیه دیدار خواهد کرد. این در حالی است که مسکو در حال عمیق‌تر کردن روابط خود با رقیب دهلی نو، چین است.

مودی قرار است با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این سفر که تا روز سه‌شنبه ادامه دارد، دیدار کند. 

به گزارش بلومبرگ، وینای کواترا، وزیر امور خارجه هند به خبرنگاران در دهلی نو گفت که با توجه به عدم برگزاری نشست‌های اخیر، چندین موضوع در دستور کار دوجانبه «انباشته شده است که باید به آنها رسیدگی شود».

دیپلمات‌های ارشد هندی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند با وجود این که قراردادهای مهم بعید است، اما هدف از سفر مودی ارسال سیگنالی است که دو طرف همچنان به هم نزدیک هستند. 

روابط روسیه با هند به دوران جنگ سرد برمی‌گردد و این کشور بزرگترین تامین کننده سلاح و نفت هند است. کواترا گفت که این رابطه «مقاوم» باقی مانده است.

با این حال، هند با دقت نزدیک شدن روسیه به چین را تحت نظر دارد، چینی که در بحبوحه تحریم‌ها به دلیل جنگ طاقت‌فرسای کرملین علیه اوکراین به عنوان یک راه نجات اقتصادی و دیپلماتیک عمل کرده است. پوتین در خلال نشست امنیتی هفته گذشته در قزاقستان، روابط با چین را «بهترین در تاریخ» توصیف کرد.

روابط بین هند و چین از زمانی که مناقشه مرزی در سال 2020 به خشونت کشیده شد، در سطح پایینی قرار گرفته است، اگرچه دو طرف برای حل این اختلافات با مذاکره موافقت کردند.

پتر توپیچکانوف، محقق ارشد موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، گفت: «هند، که بین روسیه، چین و غرب قرار دارد، مایل است نقش بزرگ‌تری در ترویج صلح در اوکراین ایفا کند.»

او گفت: «با این وجود، در پشت درهای بسته، پوتین ممکن است با سؤالات مودی در مورد روابط نزدیک فزاینده بین روسیه و چین مواجه شود.»

مسکو اولین سفر دوجانبه مودی از زمان پیروزی او برای سومین دوره نخست‌وزیری در ماه گذشته خواهد بود. تصمیم او برای سفر به روسیه به جای کشورهای همسایه مانند بوتان، مالدیو و سری‌لانکا، نشان‌دهنده تغییر سنت رهبران هند است. 

برای مسکو، این سفر به رد تلاش‌های غرب برای نادیده‌انگاری پوتین به دلیل تهاجم فوریه 2022 به اوکراین کمک می‌کند و در عین حال روابط با یک شریک تجاری مهم و خریدار اصلی نفت آن را تقویت می‌کند.

کواترا گفت که اقدامات برای کاهش عدم تعادل تجاری بین دو کشور احتمالاً در مذاکرات نقش برجسته‌ای خواهد داشت. هند در حال حاضر سالانه حدود 60 میلیارد دلار کالا از روسیه وارد می‌کند در حالی که روسیه کمتر از 5 میلیارد دلار از هند خریداری می‌کند. دیپلمات ارشد هند گفت که اقدامات چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام نیز ممکن است مورد بحث قرار بگیرد.

در حالی که در سال‌های گذشته رهبران هند و روسیه هر سال با یکدیگر ملاقات می‌کردند، مودی پس از تهدید پوتین به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین در سال 2022، شروع به حذف آن‌ها کرد. این دو آخرین بار در آن سال در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان با یکدیگر دیدار کردند.

به گفته روسلان پوخوف، مدیر مرکز تحلیل استراتژی‌ها و فناوری‌ها، یک اندیشکده دفاعی مستقر در مسکو، معاملات آتی تسلیحاتی نیز می‌تواند در دستور کار قرار گیرد. او گفت روسیه می‌تواند سیستم‌های دفاع هوایی جدید و جت‌های جنگنده Su-30MKI و همچنین تولید مجوز هلیکوپترهای چند منظوره Ka-226T را در اختیار هند قرار دهد. هند با بحران شدید جت‌های جنگنده مواجه است و در حال بررسی خرید یک دوجین هواپیمای دیگر از روسیه برای جایگزینی هواپیماهای از دست رفته در سوانح است.

سفر مودی تنها چند هفته پس از آن انجام می‌شود که تیمی از مقامات ارشد آمریکایی برای گفتگو در مورد همکاری در زمینه فناوری، امنیت و سرمایه‌‌گذاری به هند سفر کردند. مودی به دنبال مشارکت عمیق‌‌تر با ایالات متحده است و واشنگتن را برای تقویت انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری خارجی تحت فشار قرار می‌دهد.

ایالات متحده به نوبه خود هند را به عنوان شریکی در رقابت خود با چین می‌بیند، اما این روابط در برخی مواقع واشنگتن را ناامید کرده است. مودی از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده است، حتی در حالی که این کشور برای دیپلماسی فشار آورده است. دادستان‌های ایالات متحده همچنین در حال تحقیق در مورد یک توطئه قتل در خاک آمریکا هستند که به گفته آنها مقامات ارشد هند در آن نقش داشته‌اند.

کرت کمپبل، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در اواخر ژوئن گفت که مقامات ایالات متحده در مورد روابط هند و روسیه با دهلی نو ابراز نگرانی کرده‌اند، اما واشنگتن به هند اعتماد دارد و می‌خواهد روابط را گسترش دهد.

مودی علاوه بر گفتگو با پوتین، قرار است با اعضای جامعه هندی در روسیه نیز دیدار کند. به گفته سفارت هند، حدود 14000 هندی از جمله 4500 دانشجو در آنجا اقامت دارند.