به گزارش اکوایران، مسکن یکی از مهم‌ترین اقلام سبد مصرفی خانوارهاست. به طوری‌که بخش اعظمی از درآمد مردم را صرف خود کرده است. طی سال‌های اخیر، این کالای ضروری و بااهمیت تبدیل به کالایی لوکس و رویایی دست‌نیافتنی برای خانوارها مبدل شده است.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از قیمت مسکن، آماری را از تورم مسکن به تفکیک استان‌های کشور اعلام کرده است. بر اساس این آمار می‌توان تورم مسکن در استان‌ها را از بهار سال ۱۴۰۰ تا بهار سال ۱۴۰۲ محاسبه کرد.

بر اساس این محاسبات تورم مسکن در استان‌های بوشهر و سمنان بیشترین سطح در کل کشور بوده است. به طوری‌که قیمت مسکن در استان بوشهر طی این دو سال ۳.۵ برابر شد.

از سوی دیگر، تورم مسکن در استان‌های خوزستان و خراسان رضوی کمترین میزان در میان استان‌های کشور بود. آمارها حاکی از آن است که طی این مدت قیمت در استان خراسان رضوی ۲ برابر شده است.

نکته جالبی که در این گزارش می‌توان مشاهده کرد؛ تورم مسکن در استان تهران است. تورم مسکن در این استان رتبه ششم در کشور بود. طبق آمارها قیمت مسکن در بهار ۱۴۰۲ در این استان تقریبا سه برابر این قیمت در بهار ۱۴۰۰ شد.

در  ادامه این گزارش به بررسی جزئی‌تر این آمار خواهیم پرداخت.

030115

بوشهر در صدر تورم 2 ساله قیمت مسکن

آمارهای استانی مسکن نشان می‌دهد استان بوشهر بیشترین میزان تورم مسکن را از بهار ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۲ تجربه کرد. تورم این استان در مدت دو سال منتهی به بهار سال گذشته، ۲۴۹ درصد بود. به بیان ساده‌تر، می‌توان گفت قیمت مسکن در این استان در بهار سال گذشته ۳.۵ برابر بهار سال ۱۴۰۰ بود. یعنی اگر در بهار سال ۱۴۰۰ قیمت ملکی در این استان ۱ میلیارد تومان بود، در بهار سال ۱۴۰۲ قیمت همان ملک به ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید.   

در رتبه بعدی استان سمنان قرار گرفته که تورم ۲۴۰ درصدی را در بهار ۱۴۰۲ نسبت بهار ۱۴۰۰ تجربه کرده است.

نکته جالب توجه در این آمار، تورم مسکن در استان تهران است. تورم دو ساله مسکن در این استان معادل ۱۹۵ درصد بود که نسبت به ۵ استان کشور پایین‌تر بود.

از سوی دیگر، مابقی استان‌های کشور تورمی کمتر از تورم مسکن در استان تهران تجربه کرده‌اند. در ادامه این گزارش به بررسی استان‌های با کمترین تورم مسکن از بهار ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۲ می‌پردازیم.

قیمت مسکن در خراسان رضوی 2 برابر شد

بر اساس آمارهای اعلام‌شده توسط مرکز آمار ایران، استان خراسان رضوی کمترین تورم مسکن را از بهار سال ۱۴۰۰ تا بهار سال ۱۴۰۲ داشته است.  تورم مسکن در این استان ۹۹ درصد بود. به بیان ساده‌تر، در این مدت قیمت مسکن در این استان ۲ برابر شد. پس از خراسان رضوی، استان خوزستان قرار گرفته است.

قیمت مسکن در استان خوزستان در بهار ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۲ به اندازه ۱۱۹ درصد افزایش یافت. به عبارتی، می‌توان نتیجه گرفت طی این مدت قیمت مسکن در این استان حدود ۲.۲ برابر شد.