به گزارش اکوایران، نیروهای روسیه وارد حومه شهر کلیدی در دونباس اوکراین شدند. 

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای روسی وارد حومه شهر کلیدی سیویرودونتسک - بزرگ‌ترین شهر منطقه لوهانسک در شرق اوکراین- شدند. گفته شده نبرد در این شهر «بسیار شدید» و به هدف اصلی حمله مسکو در دونباس تبدیل شده است.

به گفته سرهی گایدای، فرماندار منطقه لوهانسک، هنگام پیش‌روی نیروهای روسی به سمت مناطق جنوب شرقی و شمال شرقی این شهر، دو غیرنظامی کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

گلوله باران بی‌وقفه روس‌ها، نیروهای اوکراینی را که در حال دفاع از ویرانه‌های شهر هستند را در شرایط بسیار دشواری قرار داده است. با این حال اما امتناع آن‌ها از عقب‌نشینی باعث کاهش سرعت پیشروی گسترده روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین شده است.

2

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در یک سخنرانی تلویزیونی گفته: «حدود 90 درصد ساختمان‌های این شهر آسیب دیده‌اند. بیش از دو سوم خانه‌های شهر به طور کامل ویران و ارتباط مخابرات وجود ندارد. تسخیر سیویرودونتسک هدف اساسی برای اشغالگران است... ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این پیشروی انجام می‌دهیم».

در این شرایط سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته «آزادسازی» دونباس یک «اولویت بی‌قید‌وشرط» برای مسکو است.

نیروهای اوکراینی در دونباس گفته‌اند در تمام روز یک‌شنبه در حالت تدافعی بوده‌اند. نیروهای روسی به 46 منطقه در مناطق دونتسک و لوهانسک شلیک کرده که در نتیجه آن حداقل سه غیرنظامی کشته شدند، دو نفر دیگر زخمی شدند و 62 ساختمان غیرنظامی ویران یا آسیب دیدند.

روسیه که در مرحله اولیه جنگ نتوانست ک‌ییف را تصرف کند، به دنبال تحکیم تسلط خود بر دونباس است که بخش‌های زیادی از آن در حال حاضر تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو قرار دارد. با این حال تحلیل‌گران مؤسسه مطالعات جنگ در واشنگتن می‌گویند روس‌ها هنوز نتوانسته‌اند حلقه محاصره در سیویرودونتسک را کامل کنند و مدافعان اوکراینی «تلفات وحشتناکی» به آنها وارد کرده‌اند.

به گفته تحلیل‌گران، تمرکز روسیه بر سیویرودونتسک باعث جذب منابعی از دیگر جبهه‌های شده و در نتیجه در جاهای دیگر پیشرفت چندانی نداشتند.

3