به گزارش اکوایران، بر اساس اعلام سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه، سردار محمد کاظمی، جایگزین حسین طائب در جایگاه ریاست سازمان اطلاعات سپاه شده است. بنابر حکمی که رمضان شریف آن را رسانه ای کرد، برای حسین طائب در تغییر جدید، حکم مشاور فرمانده کل سپاه صادر شده است. هر دو حکم را هم سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه صادر کرده است.

روایت ها درباره جدایی حسین طائب 

حسین طائب در سال ۱۳۶۱ به عضویت سپاه پاسداران درآمده و سالها عهده دار مسئولیت هایی همچون معاونت فرهنگی و اجتماعی ستاد مشترک سپاه و جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج بود. اما نام او بیشتر، از زمانی که رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد، بر سر زبانها افتاده است؛ فردی که از مهر ۱۳۸۹، در فهرست تحریمی های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت و نامش همچنان در این فهرست قرار دارد. خبر جدایی او که نامی آشنا در حوزه امنیتی ست، از سازمان اطلاعات سپاه چند روزی دست به دست شد تا اینکه امروز رسما این خبر مورد تایید قرار گرفت. برخی کاربران فضای مجازی که از چهره های نزدیک به اصولگرایان هستند، شب گذشته عناوین مختلفی برای نحوه این جدایی مطرح کردند؛ از «کناره‌گیری» تا حتی «عزل» . 

از سوی دیگر،‌ برخی گمانه زنی ها از احتمال تغییر طائب به‌دلیل ارتقای جایگاه در سطح نهادهای اطلاعاتی کشور حکایت داشت؛ موضوعی که می توان رد پای آن را در توییت عبدالله گنجی، مدیرمسئول پیشین روزنامه‌ی جوان؛ از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران مشاهده کرد. او از جدایی طائب به عنوان «جا به جایی درون تشکیلاتی» یاد کرد. 

با این حال برخی دیگر، ارزیابی دیگری از این موضوع دارند؛ مثلا علی‌اکبر رائفی‌پور، از چهره های اصولگرا که به دلیل انتشار سخنرانی هایش در فضای مجازی چهره ای شناخته شده است، در توییت شبانه خود که شب پنجشنبه منتشر کرد، بدون اینکه اشاره مستقیمی به ماجرای جدایی حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه داشته باشد، نوشت: «‌تودیع و معارفه ای معنادار برای اهل فن». کاربری در توییتر به نام «عماد» که خود را یک مدافع کشور و انقلاب معرفی کرده، در توییتی نوشت: «خونی تازه در رگ‌های مبارزه با معاندین داخل و خارج، دفاع حداکثری از ‎انقلاب اسلامی عزیزتر از جان و خواب خوشی که برای کوردلان به کابوس بدل خواهد شد». به نظر می رسد حامیان این نگاه، از تغییر در جایگاه ریاست سازمان اطلاعات سپاه خوشنودند.

محمد کاظمی کیست؟

از رئیس جدید سازمان اطلاعات سپاه، اطلاعات چندانی موجود نیست . محمد کاظمی پیش از اینکه جایگزین حسین طائب شود، ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه را برعهده داشت. آنگونه که رمضان شریف اعلام کرده است، محمد کاظمی تجارب فراوانی در امور حفاظتی، امنیتی و  اطلاعاتی دارد. ظاهرا سردار محمد کاظمی در میان امنیتی ها به حاج کاظم معروف است. در روزهای اخیر، حوزه تحت مدیریت او با دستگیری چند ادمین کانال های تلگرامی به متن خبرها آمده بود.