به گزارش اکوایران، در شرایطی که از شب گذشته مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده در شهر دوحه آغاز شده، اخبار و شایعات مختلفی پیرامون روند گفتگوها به گوش می رسد.

عصر امروز، خبرگزاری تسنیم، مدعی شد که مذاکرات دوحه امشب به پایان می رسد. این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه ادعا کرده در جریان این دور از گفتگوها ایران مجدداً بر لزوم دستیابی به یک توافق پایدار تأکید کرده، اما آن چیزی که مانع از به نتیجه رسیدن این دور از مذاکرات شده، پافشاری طرف آمریکایی بر متن طرح پیشنهادی خود در وین7 است که شامل «تضمین برای انتفاع اقتصادی ایران» نمی‌شود و از نگاه این خبرگزاری، واشنگتن به‌دنبال احیای برجام به‌منظور محدود کردن ایران بدون دستاورد اقتصادی برای کشور است.

این در حالی است که بلافاصله پس از انتشار این خبر، خبرگزاری جمهوری اسلامی از ادامه گفتگوها و پیگیری موارد اختلافی بین طرفین خبر داد.  ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به گزارش منتشر شده مبنی بر پایان مذاکرات گفت: «مذاکرات دو روزه هنوز به انتها نرسیده و عصر امروز نشست دیگری میان علی باقری،‌ مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها برگزار خواهد شد». او ادامه داد: «گفت‌وگوها در دوحه از ابتدا دو روزه برنامه‌ریزی شده بود و در طول رایزنی‌های دیروز و امروز طرف‌ها در مورد موضوعات باقی‌مانده به تبادل پیشنهادها و دیدگاه‌های خود پرداختند». به گفته سخنگوی ‌وزارت امور خارجه، مذاکرات دو روزه دوحه در فضایی حرفه‌ای و جدی در حال برگزاری است. 

پیش از این نیز، لارا روزن، خبرنگار پالیتیکو که مذاکرات هسته‌ای را از نزدیک دنبال می‌کند در  توییتر نوشته بود که مذاکرات احتمالا امشب متوقف خواهد شد. علی واعظ، رئیس بخش ایران گروه بین‌المللی بحران هم در حساب توییتری خود به صورت ضمنی از نتیجه بخش نبودن مذاکرات خبر داد. واعظ با بازنشر یک توییت دیگر خود که دو روز پیش منتشر کرده بود، نوشته: «متاسفانه بدبینی من اثبات شد».  واعظ پیشتر نوشته بود که اگر مواضع طرفین در این دور از مذاکرات نسبتا تند باشد تعجب نخواهد کرد چرا که هم ایران و هم آمریکا تمایل بیشتری برای حفظ موقعیت خود دارند تا اینکه بخواهند یک مصالحه اساسی داشته باشند.

اکسیوس هم طی گزارشی مدعی شد مذاکرات دوحه بدون هیچ گونه پیشرفتی پایان یافته است. یک مقام امریکایی در گفتگو با این پایگاه خبری ادعا کرده: «ایرانی ها هیچ احساس اضطراری از خود نشان نداده اند، مسائل قدیمی را که ماه هاست حل و فصل شده  را مطرح کردند و حتی مسائل جدیدی را مطرح کرده اند که با توافق هسته ای 2015 ارتباطی ندارد ».