به گزارش اکوایران، معترضان در سریلانکا پس از درگیری با پلیس به کاخ ریاست جمهوری یورش بردند.

بنا بر گزارش رویترز، هزاران معترض در کلمبو، پایتخت سریلانکا، امروز (شنبه) طی یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های ضددولتی در این کشور بحران‌زده، با شکستن موانع پلیس به اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهور یورش بردند. تصاویر منتشر شده از تلویزیون محلی سریلانکا حاکی از آن است که  برخی از معترضان با کلاه ایمنی و در دست داشتن پرچم سریلانکا به محل اقامت رئیس جمهور حمله کردند.

دو منبع از وزارت دفاع این کشور به خبرگزاری رویترز گفتند که رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا روز جمعه به خاطر امنیت خود پیش از برگزاری تجمع برنامه ریزی شده امروز از محل کاخ ریاست جمهوری نقل مکان کرده است. پخش زنده فیس بوک از داخل کاخ ریاست جمهوری صدها معترض را نشان داد که در اتاق ها و راهروها تجمع  کرده و شعارهایی علیه راجاپاکسا سر می دادند. همچنین صدها نفر در محوطه‌ بیرون از این ساختمان جمع شده بودند، در حالی که هیچ مقام امنیتی دیده نشد. منابع بیمارستانی به رویترز گفتند که حداقل 21 نفر از جمله دو پلیس در اعتراضات جاری زخمی و در بیمارستان بستری شدند.

این جزیره 22 میلیون نفری با کاهش شدید ارز مواجه است که باعث کاهش واردات ضروری سوخت، غذا و دارو شده و این کشور را در بدترین بحران اقتصادی از زمان استقلال در سال 1948 فرو برده است.

بسیاری سقوط کشور را به گردن رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا می اندازند. معترضان طی تظاهرات های مسالمت آمیز گسترده از ماه مارس خواستار استعفای او شده اند.

یک شاهد عینی به رویترز گفته هزاران نفر در منطقه دولتی کلمبو هجوم آوردند و شعارهایی علیه رئیس جمهور سر دادند و چندین مانع پلیس را برای رسیدن به خانه راجاپاکسا برچیدند. این شاهد گفته که پلیس تیراندازی هوایی شلیک کرد اما نتوانست جمعیت خشمگین را از محاصره ساختمان ریاست جمهوری باز دارد.

علیرغم کمبود شدید سوخت که خدمات حمل و نقل را متوقف کرده، تظاهرکنندگان از طریق اتوبوس‌، قطار و کامیون از چندین نقطه  کشور برای رسیدن به کلمبو در اعتراض به شکست دولت در محافظت از آنها در برابر وضعیت بغرنج اقتصادی، جمع شدند.

نارضایتی در هفته‌های اخیر شدیدتر شده، چرا که این کشور با کمبود نقدینگی دریافت محموله‌های سوخت را متوقف و مدارس را مجبور به تعطیلی و سهمیه‌بندی بنزین و گازوئیل برای خدمات ضروری کرده است.

 

سامپات پررا، یک ماهیگیر 37 ساله از شهر ساحلی نگومبو در 45 کیلومتری شمال کلمبو سوار بر اتوبوسی پر از جمعیت شده تا به تظاهرات بپیوندد. پررا به رویترز گفت: «ما بارها و بارها به گوتا گفته‌ایم که به خانه برود، اما او همچنان به قدرت می‌چسبد. تا زمانی که او به حرف‌های ما گوش ندهد، آرام نمی‌شویم«. او یکی از میلیون‌ها نفری است که به دلیل کمبود سوخت مزمن و تورم که در ژوئن به 54.6 درصد رسید، تحت فشار قرار گرفته‌اند.

بی ثباتی سیاسی می تواند مذاکرات سریلانکا با صندوق بین المللی پول را که به دنبال کمک مالی 3 میلیارد دلاری، تجدید ساختار برخی از بدهی های خارجی و جمع آوری منابع مالی از منابع چندجانبه و دوجانبه برای حل معضل کاهش ارزی است، تضعیف کند.