به گزارش اکوایران، عکس سه‌نفره رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی همتایان روس و ایرانی‌اش در تهران با واکنش وزیر امور خارجه آلمان مواجه شد.

بنا بر گزارش دویچه‌وله، آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان مشخصا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: «حضور رئیس جمهوری ترکیه در این عکس در واقع یک چالش است».

وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگویی با روزنامه بیلد گفته ترکیه به عنوان یک عضو ناتو در حال «حمایت وسیع» از اوکراین در جنگ علیه روسیه است و در جدیدترین قرارداد صادرات امن غلات اوکراین شرکت دارد. او سپس نتیجه گرفته: «به این دلیل و از دید یک عضو ناتو این عکس برای من قابل درک نیست».

بربوک در ادامه مدعی شد: «چینش این عکس نشان می‌دهد تا چه اندازه مهم است که ما با شرکای هم‌ارزشمان کنار هم بایستیم؛ کسانی که به مقررات بین‌المللی نه تنها باور دارند بلکه از آنها حمایت می‌کنند چرا که بازیگران دیگری [در صحنه بین‌المللی] هستند که نه تنها از ارزش‌های ما دفاع نمی‌کنند، بلکه در صورت نیاز با یکدیگر متحد نیز می‌شود.»

در نشست سه جانبه روند آستانه در تهران که این هفته برگزار شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شرکت داشتند. هدف این اجلاس تحکیم روابط ایران، روسیه و ترکیه اعلام شد.