به گزارش اکوایران، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته سیاست این کشور در قبال تایوان تغییری نکرده و کشورش علیرغم اظهارنظرهای قبلی مبنی بر تغییر در سیاست‌ها، به سیاست «ابهام استراتژیک» در مورد تایوان متعهد است. او هم‌چنین متذکر شد آمریکا نسبت به بروز «جنگ سرد جدیدی» با چین محتاط است.

بنا بر گزارش فاکس‌نیوز، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که در نشست امنیتی آسپن سخنرانی می‌کرد گفته: «رئیس جمهور در ژاپن گفت که سیاست ما تغییر نکرده است، ما سیاست ابهام استراتژیک را حفظ می کنیم، و این کار را انجام می دهیم. ... همانطور که خود رئیس جمهور گفته است، سیاست ما تغییر نکرده است». سالیوان خاطرنشان کرد که ایالات متحده همچنان نسبت به افزایش هرگونه تنشی با چین که منجر به یک جنگ سرد جدید شود، محتاط است.

photo_2022-07-23_15-25-00

سالیوان در مورد اوکراین خاطرنشان کرد که وقتی صحبت از حمایت ایالات متحده به میان می آید، «وظیفه ما این است که اوکراینی‌ها را در بهترین وضعیت در میدان نبرد قرار دهیم تا با دست بالا در میز مذاکره قرار گیرند. فراتر از آن، ما باید بیشتر پیش برویم. اهداف؛ اول، اطمینان از اینکه پوتین در هدفش برای تضعیف و تفرقه افکنی غرب با مانع مواجه شده است». او گفته: «ما معتقدیم که هدف استراتژیک ما این است که اطمینان حاصل کنیم که حمله روسیه به اوکراین یک موفقیت استراتژیک برای پوتین نیست، بلکه یک شکست استراتژیک برای پوتین است. و این بدان معناست که هم از اهدافش در اوکراین محروم شود و هم روسیه بهای بلندمدت را از نظر عناصر قدرت ملی خود بپردازد».

با این حال  مشاور امنیت ملی دولت بایدن افزوده: «آمریکا نمی خواهد به اوکراین سلاح دوربرد از جمله موشک‌های دوربرد بدهد تا از جنگ جهانی سوم جلوگیری کند».

سالیوان با مقایسه یک درگیری احتمالی در تایوان با جنگ روسیه در اوکراین، گفت که در حالی که شباهت‌هایی در حمله یک قدرت بزرگ به همسایه بسیار کوچکتر وجود دارد، تفاوت بین جنگ زمینی در اروپا و تهاجم دریایی به تایوان در استراتژی و تجهیزات مورد نیاز وجود دارد.  سالیوان گفت که چین از جنگ روسیه درس می‌گیرد و افزود که «تایوان نیز درس‌هایی می‌آموزد، در مورد اشتیاق شهروندان در مورد دفاع از سرزمین خود».