به گزارش اکوایران،  یک مقام اتحادیه اروپا می گوید پاسخ ایران به برنامه پیشنهادی اروپا برای احیای برجام سازنده است.

بنا بر گزارش بلومبرگ، به گفته یک مقام آگاه از روند دیپلماسی با ایران، اتحادیه اروپا پاسخ ایران به طرح پیشنهادی برای احیای توافق هسته‌ای 2015 را سازنده می‌داند و در حال رایزنی با آمریکا در مورد پیدا کردن «راهی به جلو» برای مذاکراتی است که طولانی شده است.

واکنش مثبت اولین نشانه گر این است که موضع ایران که دوشنبه شب رسماً توسط تهران به اتحادیه اروپا ارائه شد، ممکن است مذاکرات بیش از این متوقف نماند. این مقام که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، گفت که پاسخ ایران همچنان مستلزم مطالعه است و سایر طرف های مذاکرات هسته ای - از جمله آمریکا، چین و روسیه - در حال ارزیابی آن هستند.

میانجی‌های اروپایی مذاکرات هفته گذشته پیشنهادی را برای نجات توافق هسته‌ای ارائه کردند که آن را پیشنهاد «نهایی» می نامند. این اتحادیه این متن را آخرین امید باقی مانده برای نجات توافقی توصیف کرد که در ازای محدود کردن فعالیت هسته‌ای تهران تحریم‌ها -از جمله در بخش انرژی- لغو می شود.

ورود نفت  ایران به بازار می تواند نیاز اقتصاد جهانی را که از هزینه های فزاینده انرژی آسیب دیده است، فراهم کند. معاملات آتی نفت برنت در لندن تا 2.8 درصد کاهش یافت تا در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین حد خود در شش ماه گذشته معامله شود، زیرا معامله‌گران لحن سازنده‌تر مذاکرات ایران را مدنظر داشتند.

نبیله مسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجه و امنیت گفته ما پاسخ ایران را عصر گذشته دریافت کردیم و در حال مطالعه آن هستیم و با دیگر اعضای برجام و ایالات متحده در راه پیش رو در حال رایزنی هستیم. با این حال او از ارائه هر گونه حدس و گمان در مورد زمان هر مرحله بعدی خودداری کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت: «پاسخ ایران در رابطه با متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا (درباره احیای برجام) را دریافت کرده‌ایم و درحال بررسی آن هستیم». او افزوده: «ما از مسائل بزرگ بر سر ازسرگیری پایبندی‌ها به برجام توسط ایران و رفع تحریم‌ها توسط آمریکا عبور کرده‌ایم». با این وجود او متذکر شده: «بحث گنجاندن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا بخشی از مذاکرات وین نیست». پرایس اظهار امیدواری کرده:  «وارد مرحله‌ای شده‌ایم که امیدواریم آخرین مرحله باشد.»