به گزارش اکوایران، در شرایطی که آمریکا و ایران به توافق برای احیای برجام نزدیک می‌شوند، به نظر می‌رسد نهایی شدن توافق نیاز به چند هفته دارد.

بنا بر گزارش بلومبرگ، به گفته مقامات آگاه به جریان مذاکرات هسته ای، ایالات متحده و ایران همچنان بر سر جزئیات کلیدی یک توافق نوظهور برای احیای برجام اختلاف دارند و ممکن است برای حل اختلافاتشان به چند هفته زمان نیاز داشته باشند.

در روزهای اخیر، انتظارات برای پیشرفت قریب‌الوقوع در مذاکرات هسته‌ای، با پاسخ واشنگتن و تهران به پیشنهادی که اتحادیه اروپا «نهایی» می‌خواند، افزایش یافته است. به گفته یکی از مقامات بلندپایه اروپایی طرفین هرگز تا این حد به احیای توافق هسته‌ای 2015 نزدیک نبوده‌اند –مسئله‌ای که در روزهای اخیر سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز به آن اذعان داشته است.

با این حال، دو مقام دیگر که از مذاکرات مطلع بودند، به بلومبرگ گفتند که اختلافات بر سر تحقیقات [ادعایی] آژانس انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته تهران و دریافت غرامت‌های اقتصادی از سوی تهران در صورت خروج مجدد دولت آتی آمریکا از توافق ادامه دارد.

جریان مذاکرات به طور نزدیک توسط بازرگانان نفت و گاز دنبال می شود و در این شرایط سیاستمداران هم به دلیل قیمت‌های بالای انرژی و نرخ تورم بالا تحت فشار عمومی قرار دارند. این توافق می‌تواند میلیون‌ها بشکه نفت و محصولات پالایش‌شده‌ای را که ایران از زمان اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ توسط دولت ترامپ ذخیره کرده، آزاد کند.

به نوشته بلومبرگ در حالی که طرف های مذاکره به طور علنی درباره جزئیات تحولات اخیر اظهارنظر نکرده‌اند، این احساس وجود دارد که تهران برای عقب‌نشینی از برخی خواسته‌های خود با فشار مواجه است. گفته شده تهران از درخواست خود برای خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سیاه تروریسم خارجی آمریکا صرف‌نظر کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که بازرسان آن برای بیش از سه سال ادعا می‌کنند در حال بررسی آثار اورانیوم کشف‌شده در چند سایت اعلام‌نشده هستند، در ماه سپتامبر دو نشست کلیدی برگزار می‌کند که با حضور مقامات ارشد همه طرف‌های توافق اولیه 2015 برگزار می‌شود. به ادعای بلومبرگ، ایران می‌خواهد ببیند که شورای حکام آژانس در نشست یک هفته‌ای که از 12 سپتامبر در وین تشکیل می‌شود، چگونه با این تحقیقات برخورد می‌کند. مقامات آمریکایی به بلومبرگ گفته‌اند که اگرچه بعید است آژانس به طور کامل این تحقیقات را کنار بگذارد، اما بازرسان ممکن است بتوانند کار خود را در چارچوب توافق هسته‌ای به پایان برسانند.