به گزارش اکوایران؛ تسهیلات ارائه شده به تولیدکنندگان و واردکنندگان در 15 بند ابلاغ شده که بر اساس بند اول صدور مجوز ترخیص به استناد گواهینامه ثبت مواد اولیه، حد واسط، تجهیزات، اجزا و قطعات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی با اعتبار دو ساله انجام می‌شود.

از سوی دیگر براساس این ابلاغیه، صدور مجوز ترخیص جهت واردات مواد اولیه، حد واسط و لوازم و تجهیزات مورد مصرف در تولید محصولات نهایی یا خطوط تولید، توسط واحدهای تولیدی یا دستگاه‌های مسئول طرح‌های عمرانی و تاسیسات زیربنایی خواهد بود.

در بند سوم به عدم الزام به نمونه‌برداری و آزمون محموله‌های وارداتی توسط واحدهای تولیدی اشاره شده است، بر این اساس واحدهای تولیدی در صورت دارا بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری/ اختیاری برای محصول نهایی ملزم به نمونه برداری نخواهند بود.

از سوی دیگر در این ابلاغیه 15 بندی آمده است، صدور مجوز ترخیص جهت واردات مواد اولیه، حد واسط و لوازم و تجهیزات مورد مصرف در تولید محصول نهایی و یا خطوط تولید توسط شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع ۱ و ۲ از این تسهیلات بهره خواهند برد.

در یکی دیگر از موارد در نظر گرفته شده از سوی سازمان ملی استاندارد مقرر شده امکان واردات قطعات منفصله خودرو برای واحدهای تولیدی توسط زیرمجموعه واحد تولیدی با ارائه قرارداد با تولید کننده یا ارائه نامه رسمی از واحد تولیدی مبنی بر معرفی واردکننده به عنوان شرکت زیرمجموعه فراهم شود.

در بند ششم به این نکته اشاره شده که مجوز ترخیص به استناد گواهینامه ثبت محصول نهایی برای واردکنندگانی که به صورت مستمر از یک کشور و یک واحد تولیدی/ عرضه کننده از یک نوع و یک مدل کالا با مشخصات و ویژگی‌های ثابت وارد می‌کنند صادر شود.  

از سوی دیگر براساس این ابلاغیه، اعتبار گواهینامه انطباق COC برای تمامی کالاها به استثنای محموله‌های غذایی از زمان صدور، به مدت سه ماه است و با تایید و قبول مسئولیت مدیرکل استان، سه مرتبه و هر مرتبه به مدت یک ماه قابل تمدید است.

همچنین مقرر شده اعتبار گواهینامه انطباق COC برای محموله‌های غذایی و محصولات کشاورزی از زمان صدور به مدت یک ماه باشد و در صورت حفظ کیفیت یا تایید و قبول مسئولیت مدیرکل استان، سه مرتبه و هر مرتبه به مدت یک ماه قابل تمدید خواهد بود (کارمزد خدماتی محموله‌های موضوع بند ۷ و ۸ فقط برای بار اول در سامانه محاسبه و دریافت می‌شود).

از سوی دیگر در بند نهم آمده است، تسریع در انجام آزمون، اولویت انجام آزمون در آزمایشگاه مورد تایید در استان، استان‌های مجاور و سپس سایر استان‌ها / پژوهشگاه است.

امکان بهره‌برداری از خدمات آزمایشگاه‌های فعال در صورت نبود ظرفیت‌های موجود در آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت‌شده فراهم است.

در این ابلاغیه برای تسیهل ترخیص همچنین آمده مجوز ترخیص به استناد گواهینامه ثبت نام و نشان تجاری (نمانام) برای کالاهایی با مشخصات و ویژگی‌های مشخص دارای نمایندگی رسمی در کشور صادر می‌شود.

علاوه بر موارد مذکور، امکان حذف بازرسی در مبدا جهت محموله‌های مواد غذایی که به صورت بسته‌بندی نهایی برای عرضه به بازار وارد می‌شود وجود دارد؛ امکان حذف بازرسی در مبدا برای مواد اولیه مورد مصرف در کارخانجات صنایع غذایی دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری / اختیاری (برای محصول نهایی) با ارائه تاییدیه از وزارت صمت مبنی بر تعیین میزان مجاز واردات بر اساس ظرفیت واقعی تولید است.

همچنین الزام به ارائه گواهی بازرسی در مبدا جهت واردات کلیه فرآورده‌های سوختی جلوگیری از واردات سوخت بی‌کیفیت

  عدم الزام به نمونه‌برداری و آزمون جهت محموله های وارداتی توسط ملوانان، پیله‌وران و تعاونی‌های مرزنشین از دیگر بندهای تسهیلات است.