دلار هرات در کانال ۲۵ هزار تومان تثبیت شد تا فاصله قیمت دلار تهران، از کانال ۲۷ هزار باز هم بیشتر شود. موج اخبار مثبت کاملا بازار ارز را در بر گرفته است و از هرات تا سلیمانیه، نرخ‌ها درحال نزول است. جناح افزایشی بازار تقریبا حاشیه‌نشین شده و تحلیل‌گران در جستجوی کف قیمت دلار هستند.

برخی از معامله‌گران می‌گویند نقطه‌ای که بازارساز دست به خرید بزند، کف قیمت دلار است. از نگاه این گروه، ورود بازارساز به بازار نقدی و جمع کردن دلار، لحظه توقف ریزش در بازار ارز است.

صرافی ملی که عامل بازارساز به حساب می‌آید، در روز سه‌شنبه قیمت فروش دلار بر روی تابلوی خود را به ۲۴ هزار و ۴۱۴ تومان رساند. اما مهم‌تر  قیمت خرید دلار بود که به کف ۲۴ هزار تومان رسید، درواقع صرافی ملی دلار در دست مردم را با قیمت ۲۴ هزار و ۱۷۱ تومان خریداری می‌کرد. برخی شایعات در بازار بود که دولت قصد دارد در سال آینده قیمت دلار را در ۲۵ هزار تومان تک‌نرخی کند.

اطلاعات رسیده به «اکوایران» نشان می‌دهد سیاست‌های دولت در خصوص نرخ ارز و سامانه etf استوار است که نرخ ارز در بازار بین بانکی به حساب می‌آید و نزدیک نیما است؛ یعنی حول و حوش ۲۳۵۰۰ تومان. با این حساب محدوده کنونی کف مقاومی برای نرخ ارز است و کاهش نرخ به پایین‌تر از این سطح به دو عامل بستگی دارد، عرضه پتروشیمی‌ها در این ماه و تصمیم دولت برای تغییر نرخ محاسباتی در بودجه. در غیر این دو صورت  محدوده یاد شده از نگاه برخی از معامله‌گران، حتی در دوران توافق هم محدوده مهمی است.

یکی از مهمترین نکات بازار ارز، این بود که قیمت تتر و دلار نقدی تهران برابر شد. تتر در معاملات ارزهای دیجیتال کاربرد دارد و کاملا به دلار وصل است. تا همین چنوقت پیش تتر حداقل هزار تومان بالاتر از دلار بود، اما امروز این فاصله از بین رفت و قیمت دلار تهران و تتر یکسان شد.

نکته دوم بازار، ورود یورو صرافی ملی به کانال ۲۸ هزار تومان بود. صرافی ملی امروز ۶۳۰ تومان از یورو کم کرد که قابل توجه بود.

نکته سوم بازار نزول قیمت طلای ابشده به کانال ۴ میلیون بود که از نظر معامله‌گران مهم است و می‌تواند بر بازار ارز و سکه اثر بگذارد.