در بازار ارز دوشنبه قیمت دلار به کانال پایین‌تر رفت. درباره کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، سه نظر دارند: تکنیکالیست‌ها مدعی بودند که این کاهش یک استراحت برای بازار است. برخی دیگر از معامله‌گران معتقد بودند بازارساز با تزریق، نرخ را پایین آورد. اما گروه سوم بر خبردرمانی تاکید داشتند. این گروه معتقدند که خبرهای مثبتی که بازارساز در روزهای اخیر به بازار تزریق کرده موجب شده برخلاف یکشنبه، برخی از دارندگان ارز تمایل به عرضه داشته باشند.

شواهد برای هر سه گروه وجود داشت، تکنیکالیست‌ها از قبل منتظر بودند دلار در سطوح فعلی اصلاح بدهد. نشانه‌های تزریق نیز در بازار دیده می‌شود چون بر خلاف یکشنبه عرضه‌کننده بیشتر شده بود. از طرف دیگر درباره مصداق‌های گروه سوم هم شواهدی وجود داشت. یکسری از افراد که به نظر می‌رسید شهروندان عادی باشند، به دنبال فروش کرون سوئد بودند.

در سمت رسمی بازار قیمت دلار ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و این اتفاق موجب شد تا قیمت خرید هم وارد کانال ۲۷ شود. یورو هم ۳۵۰ تومان افزایش پیدا کرد. اتفاق دیگر در بازار رسمی تغییر ساعت بازار متشکل بود. در هفته گذشته ساعت کار بازار متشکل تا ساعت ۶ بود اما از یکشنبه ساعت به روال قبل برگشت.

بانک مرکزی گفته به صرافی‌ها اجازه می‌دهد صرافی ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل‌های ارزی خدماتی و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر یا کد 24 با احراز هویت متقاضی به فروش برساند.

کد 24 یا سرفصل سایر خدمات امکانی است که در گذشته به هر ایرانی برای یک بار در سال به میزان 2000 یورو یا معادل دلاری آن با قیمت صرافی بانکی، ارز داده می‌شد. این کد از سوی بانک مرکزی 6 آذر 1400 حذف شد اما روز یک شنبه اعلام شد مجددا این سهمیه برقرار می شود با این وجود دیروز از کد 24 و نرخ توافقی خبری نبود.

در بازار سکه نیز سکه رفاه با کاهش 360 هزار تومانی به 16 میلیون 20 هزار تومان رسید. سکه نقدی بازار نیز در 16 میلیون و 100 هزار تومان معامله شد که کاهش 700 تا 800 هزار تومانی را داشت. این ریزش سکه موجب شد تا حباب آن از دو میلیون عقب بشیند و به یک میلیون و 779 هزار تومان برسد.

درمورد چشم‌انداز بازار ارز معامله‌گران اعتقاد داشتند اگه دلار سبزه به زیر سقف مقاومتی قبل از نوسان‌های اخیر برسد، دلار وارد فاز کاهشی می‌شود و به معنای اثربخش بودن تزریق است، اما اگر به این سقف نرسد تزریق به هدف نخورده است. البته یک گروه دیگر معتقدند بازارساز زمانیکه ببیند نهنگ‌ها و کوسه‌ها در بازار منتظر تزریق هستند، امکان دارد دست به تزریق نزند. آن‌ها به عطش خرید ارز مسافرتی حتی در روز جاری اشاره داشتند و می‌گفتند با وجود افزایش دلار در بازار رسمی هنوز برخی هستند که بدنبال سندسازی برای خرید ارز مسافرتی می‌گردند. از نگاه آن‌ها وقتی هنوز دلار ۲۷ تومانی برای خریدار شیرین می‌آید، بازارساز باید درباره روش و قیمت تزریق تامل کند. بنابراین از دید این گروه تزریق در قیمت‌های کنونی اثربخشی بالایی ندارد.

چیزی که در بازار ارز دوشنبه قابل تامل بود، برجسته‌سازی اخبار منفی در بازار است. معامله‌گران حتی صحبت‌های سخنگوی وزارت خارجه را که هم روی بازدارندگی داشت و هم روی مثبت، یکطرفه می‌دیدند و صرفا روی جمله توافقی در دسترس نداریم مانور می‌دادند. درحالیکه خطیب‌زاده تاکید کرده بود که اگر طرف مقابل گام‌های مثبتی بردارد، تمام اقدامات ایران هم از لحاظ فنی برگشت‌پذیراست.

نکته آخر بازار قیمت‌های عجیب سایت وابسته به بانک مرکزی بود. ایبنا هر روز با شروع بازار پست تلگرامی اعلام نرخ می‌گذارد که در معاملات دوشنبه دلار اعلام شده از سوی این سایت 4200 و نرخ پوند 5172 بود ایبنا قیمت  یورو را هم 4419 تومان اعلام کرد.اشتباهی که از رسانه وابسته به بانک مرکزی عجیب است.