به گزارش اکوایران ،  قیمت دلار امروز چهارشنبه 29 تیر ماه نسبت به دیروز افت و خیز خاصی  را تجربه نکرد. از روز گذشته نماد روبل-ریال در بازار متشکل  ارزی برجسته شده است. 

پیام صالح آبادی به بازار دلار 

رییس کل بانک مرکزی امروز گفت: حجم معاملات روبل - ریال به مرور افزایش می‌یابد و دیگر فقط ارزی به نام دلار و یورو تعیین‌کننده نرخ ارز کشور نیست، بلکه روبل هم کنار سایر ارزها موجودیت می‌یابد.

صالح آبادی گفته حجم معاملات روبل زیاد خواهد شد و طبیعتاً تقاضا برای سایر ارزها مثل دلار، کاهش می‌یابد و البته محدود به روبل هم نخواهد بود و سایر ارزها هم در آینده ارائه خواهیم کرد تا سبد متنوعی از ارزهای مختلف داشته باشیم و اثرگذاری ارزهایی مثل دلار را کاهش دهیم. 

احتیاط بازار دلار نسبت به اتفاقات جدید 

با وجود اظهارات مثبت رییس بانک مرکزی در رابطه با این موضوع، بازار  به این سخنان رییس بانک مرکزی با دیده تردید نگاه می کند با توجه به تجربه ناموفق این شیوه پرداخت میان چین و روسیه، بازار  تا عملیاتی شدن و روشن شدن همه ابعاد این مسئله کمی احتیاط خواهد کرد و فعلا انتظار تغییرات چشمگیر در حوزه ارزی وجود ندارد.

همچنین مسئله ای که در این رابطه جلب نظر می کند حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه است. بر اساس آمار منتشر شده تراز تجاری ایران با روسیه منفی است  واردات ایران از روسیه بیشتر از صادرات به این کشور است که موجب افزایش ابهام درباره این شیوه پرداخت می‌شود. 

اخبار منفی از برجام 

از  مذاکرات برجام هم اخبار مثبتی به گوش نمی رسد . سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیر گفته ایران سیگنال هایی  را به ما و به بقیه‌ی جهان می‌فرستد که هیچ تمایلی به بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام ندارد.

امیر عبداللهیان گفت طرف آمریکایی گفته که به دلیل مشکلات داخلی قادر نیست چیزی بیش از آنچه تاکنون در میز مذاکرات درباره آن گفتگو شده را بپذیرد.

تکرار در بازار دلار  متشکل / نوسان محدود دلار  صرافی ملی 

صرافی ملی هم  امروز از صبح تا ظهر سه بار قیمت فروش دلار را اعلام کرد. نرخ دلار در صرافی ملی امروز نسبت به دیروز اندکی پایین تر بود  و با قیمت 27 هزار و 873 تومان مبادله شد. بازار متشکل هم امروز بیش از 10 بار قیمت 27 هزار و 735 تومان را اعلام کرد . 

تداوم عقب نشینی در بازار طلا و سکه 

قیمت اونس طلا  هم امروز تقریبا 5 دلار از دیروز پایین تر معامله شد. این فلز زرد رنگ  جهانی امروز در محدود 1708 دلار معامله شد . در بازار داخلی ایران هم ظهر امروز قیمت طلا 18 عیار 1 میلیون و 349 هزار و 400 تومان بود که در مقایسه با دیروز نزدیک به 10 هزار تومان کاهش را نشان می دهد. 

 

قیمت سکه هم امروز مانند روز گذشته عقب نشینی کرد. این فلز زرد رنگ داخلی در زمان نوشتن این گزارش 14 میلیون و 850 هزار تومان بود که در مقایسه با  روز سه شنبه نزدیک 80 هزار تومان کاهش را نشان می دهد . با قیمت یاد شده ارزش ذاتی سکه 12 میلیون و 746 هزار تومان بود و حباب سکه در محدوده 16 درصد قرار گرفته بود. 

 

به باور برخی فعالان، یکی از دلایل ثبات بازار سکه این است که معامله گران در شرایط نا اطمینانی کنونی جسارت زیادی برای فروش فلز گران بهای داخلی ندارند. این موضوع موجب شده است که فلز گران بهای داخلی بسیار بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله شود.