به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا ظهر روز 5 شنبه از عصر روز چهارشنبه پایین‌تر بسته شد. اما قیمت دلار متشکل و سنا در پایان معاملات روز پنج‌شنبه تغییراتی مثبت را به ثبت رسانده بود. قیمت دلار متشکل با رشد 109 تومانی روی 27 هزار و 217 تومان قرار گرفت و قیمت دلار سنا با رشد 110 تومانی 27 هزار و 489 تومان گزارش می‌شد. نزدیک بودن تغییرات انتهای روز متشکل و سنا از این جهت که خریداران دلار در بازار متشکل سه روز وقت دارند تا آن را در سامانه سنا با کسب سود حداکثر یک درصد بفروشند، قابل درک است، یعنی این دو قیمت طی مکانیزمی به هم پیوند خورده‌اند.

Capture

اما نکته برجسته در بازار دلار نوسان شدید قیمتی طی دو هفته گذشته است، می‌توان حدس زد که انحراف معیار قیمت دلار در آذر ماه نسبت به آبان رشد قابل توجهی داشت. آمارهای ماهانه مربوط به انحراف معیار قیمت دلار در گزارش ماهانه بازار ارز بررسی خواهد شد، اما افزایش دامنه نوسان و ناپایداری قیمت دلار طی دو هفته گذشته با نگاه کردن نیز قابل تشخیص بود.

هفته آینده برای قیمت دلار مهم است

با وجود سیگنال‌های منفی از مذاکرات در یکی دو هفته گذشته برخی روند گفتگوها را آرام و رو به جلو ارزیابی می‌کنند و احتمالاتی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاون و مدیران کل سیاسی، وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در وین برای جمع‌بندی این دور از مذاکرات برگزار شود. قیمت دلار در هفته آینده می‌تواند تحت تاثیر نتایج این جمع‌بندی قرار گیرد.

واکنش قیمت سکه به افت قیمت دلار

قیمت طلای جهانی معاملات روز چهارشنبه را با قیمت 1777 دلار به پایان رساند و در شروع معاملات دیروز روند افزایشی را دنبال کرد. قیمت طلا در ساعت 12 و 50 دقیقه عصر به وقت ایران 1786 دلار گزارش می‌شد. قیمت سکه با وجود اینکه طلا رشد کرد در واکنش به افت قیمت دلار، قدری به سمت عقب بازگشت. قیمت سکه امامی ظهر 5 شنبه با افت 50 هزار تومانی نسبت به عصر روز چهارشنبه روی 13 میلیون و 250 هزار تومان قرار گرفت و اندازه حباب آن حدود 4.4 درصد محاسبه می‌شد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار قدری  افت کرد، اما قیمت دلار متشکل و سنا افزایش یافت. قیمت سکه تحت تاثیر افت قیمت دلار کاهش یافت و رشد قیمت طلای جهانی را نادیده گرفت. در میان سیگنال‌های منفی از مذاکرات، برخی روند مذاکرات را آرام و رو به جلو ارزیابی می‌کنند و اخباری مبنی بر احتمال جمع‌بندی این دور از مذاکرات در روز جمعه مطرح می‌شود.