به گزارش اکوایران، در هفته جاری وارد زمستان می‌شویم و دور هفتم مذاکرات احیای برجام به پایان رسیده است. زمان قطعی شروع دور جدید مذاکرات هنوز مشخص نشده است، اما احتمال دارد مذاکرات به بعد از تعطیلات سال نو میلادی موکول شود. قیمت دلار دو هفته پرنوسان را پشت سرگذاشت، اما شاید تا شروع دور جدید، بازار قدری آرام گیرد.

قیمت دلار هفته را چگونه آغاز کرد؟

قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز تغییراتی مثبت را نسبت به عصر روز پنج‌شنبه به ثبت رساند، اما در ادامه کاهش یافت و زیر نرخ پنج‌شنبه قرار گرفت. قیمت دلار متشکل در شروع معاملات امروز نسبت به میانگین روز پنج‌شنبه هفته گذشته قدری رشد کرد و روی 27 هزار و 248 تومان قرار گرفت. قیمت یورو سنا هم صبح امروز از عصر روز پنج‌شنبه قدری بالاتر بود و 27 هزار و 520 تومان گزارش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد.

اخبار برجامی که توجه فعالان بازار را جلب کرده‌اند کدامند؟

در مورد اخبار برجامی می‌توان به اظهار نظر علی باقری مبنی بر اینکه هیچ پیشنهاد مشخصی از طرف غربی در این مذاکرات ارائه نشده است اشاره کرد. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است مذاکرات به سمت نتایج خوبی حرکت می‌کند و واشنگتن دیپلماسی در قبال ایران را همچنان اولویت آمریکا می‌داند. اولیانوف معتقد است هرگونه حرکت یا سخن غیر محتاطانه می‌تواند مذاکرات را پیچیده کند، وی علاوه بر این احتمال می‌دهد که دور هشتم مذاکرات وین آخرین و البته طولانی‌ترین دور باشد. فضای کلی اخبار نیز نشان می‌دهد که موضوعات حل نشده زیادی باقی مانده است.

بازار ارز  دلار

حباب قیمتی سکه کوچک شد

قیمت طلای جهانی در معاملات روز پنج‌شنبه تغییراتی مثبت را به ثبت رساند و در معاملات روز جمعه نیز تا حوالی 1815 دلار بالا رفت. قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه روی 1799 دلار قرار داشت. به طور کلی روند قیمتی طلا در روزهای پایانی هفته گذشته امیدوارکننده بود. عملکرد طلا خوب بود، قیمت دلار در شروع کار رشد داشت و در ادامه نزولی شد، اما قیمت سکه در شروع معاملات امروز از ظهر پنج‌شنبه قدری پایین‌تر بود. سکه امامی ظهر امروز حوالی 13 میلیون و 170 هزار تومان مبادله می‌شد و حباب قیمتی آن حدود 3 درصد به دست می‌آمد. قیمت سکه در مقایسه با روز پنج‌شنبه به ارزش ذاتی خود نزدیک شده و اندازه حباب آن کوچک شده بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت دور هفتم مذاکرات احیای برجام به پایان رسید. قیمت دلار در شروع معاملات امروز رشد کرد، اما در ادامه به سمت مقادیر ظهر پنج‌شنبه رفت. قیمت سکه امامی با وجود عملکرد مثبت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه و جمعه قدری به سمت عقب بازگشت و حباب آن کوچک شد. اخبار برجامی حاکی از آن است که مسائل حل نشده زیادی در مورد برجام باقی مانده است و احتمالا دور هشتم مذاکرات طولانی خواهد بود.