به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز 180 تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود. در ادامه قیمت دلار باز هم پایین آمد و فاصله خود با نرخ انتهای روز گذشته را بیشتر کرد. روند ابتدای کار قیمت دلار نشان می‌داد، برآورد بازار ارز از روند مذاکرات تا اینجای کار مثبت است. فضای کلی اخبار برجامی نیز این مسئله را تایید می‌کرد. معاون سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا معتقد است نشانه‌های مثبتی از موفقیت در دور هشتم مذاکرات وجود دارد. مذاکره‌کننده ارشد اشد ایران نیز گفت نسبت به آینده مذاکرات وین خوشبین است و اگر اینچنین نبود به وین سفر نمی‌کرد. همراه با اخبار برجامی نسبتا مثبت دولت وضعیت منابع ارزی را مثبت ارزیابی می‌کند. سخنگوی دولت می‌گوید به نسبت شرایط تحریمی، فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از آن در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و دولت محدودیتی برای تامین ارز ندارد. البته علت اصلی روند نزولی قیمت دلار در معاملات امروز نه تاکید دولت بر عدم محدودیت منابع ارزی، بلکه فضای نسبتا مثبت مذاکرات تا اینجای کار بود.

دلار بازار ارز  سکه

کاهش قیمت سکه با وجود رشد طلای جهانی

قیمت طلا در پایان معاملات روز گذشته 1811 دلار بود، قیمت طلا در شروع معاملات امروز روند افزایشی را دنبال کرد و در ساعت 11 و 50 دقیقه صبح به وقت ایران روی 1815 دلار قرار گرفت. افت قیمت دلار تاثیر افزایش قیمت طلای جهانی بر سکه را خنثی کرد و قیمت سکه در شروع معاملات امروز کاهش یافت. قیمت سکه حوالی ظهر امروز از عصر روز گذشته 85 هزار تومان پایین‌تر بود و روی 13 میلیون و 10 هزار تومان قرار داشت. اندازه حباب قیمتی سکه نیز 2.8 درصد به دست می‌آمد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در شروع معاملات امروز به طور معناداری پایین آمد و قیمت سکه نیز با وجود رشد قیمت طلای جهانی کاهش یافت. افت قیمت دلار تحت تاثیر فضای نسبتا مثبت مذاکرات تا اینجای کار اتفاق افتاد. البته سخنگوی دولت و بانک مرکزی بر مساعد بودن وضعیت تامین ارز تاکید دارند و صحت این ادعا در بلند مدت در کنترل نوسان قیمت دلار موثر خواهد بود، اما به نظر می‌رسید روند نزولی قیمت دلار در شروع معاملات امروز تحت تاثیر فضای نسبتا مثبت مذاکرات اتفاق افتاد.